Weroniq

proč někdy je člověk po propuzení po krátkém spánku jak přejetý?

když si člověk lehne jen na hodinku nebo i usne nechtíc třeba při čtení a pak se probudí, tak proč je dost času ještě hůř než předtím? bolí hlava a jsme ještě víc unavení

Nejlepší odpověď
Pájo

Souhlas s 790511. Spánkový cyklus se sice u každého o trochu liší, ale vždy je to okolo 90 minut. Můžete to u sebe odpozorovat.
Proto se také doporučuje rozvrhnout si spánek do násobků 90 min.. Roky to tak dělám a funguje to.
Když si tedy lehnete na hodinku, ta půlhodinka Vám vždycky chybí.
Potřebujete-li si odpočinout na kratší dobu, doporučuji na 30 min. zavřít oči (nelehat si) zůstat v polosedě, v sedě a soustředit se na vlastní dech.

Další odpovědi

Pokud si dobře vzpomínám, člověk ve spánku prochází fázemi REM a non REM. Ty se cyklicky opakují. Nejvíc osvěžující je ta fáze REM a v ní se zdají sny, které si pak i zapamatujete. Probuzení je příjemné jen když se cyklus dokončí. Naopak nejhorší je to, tuším, když se vzbudíte ve fázi non REM. Ta zrovna je hned na začátku po usnutí, takže při takovém krátkém zdřímnutí je pravděpodobné, že cyklus nedoběhl celý, ale že se spáč dostal jen do non REM.