paul1

Proč nejsou stanoveny omezující hranice svobody projevu?

Například při šíření hoaxů, některých aktivitách konspirativních webů, různých dezinformacích apod. Už nadělaly hodně škody a bylo by potřebné s tím něco udělat.

Nejlepší odpověď
annas

Hranice projevu není hranicí absolutní.

"Čl. 17 odst. 4 Listiny
základních práv a svobod zakotvuje možnost zákonného omezení svobody projevu, slouží-li toto omezení k ochraně těchto hodnot:

  1. práva a svobody druhých,
  2. bezpečnost státu,
  3. veřejná bezpečnost,
  4. veřejné zdraví a mravnost." atd.

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:K4_g5TLHkIw­J:https://is.cu­ni.cz/webapps/zzp/dow­nload/120157886­+&cd=8&hl=cs&ct=clnk&gl=­cz&client=fire­fox-b-d

Jde o obecné hranice, ale na netu to zřejmě vypadá tak, že není žalobce, není soudce.

Tzv. hoaxy, které chtějí vyvolat strach tím, že šíří falešné rady či informace, manipulují s názory lidí, chtějí přilákat pozornost, často poškodit značku, jedince či firmu atd-

Mělo by platit, důvěřuj, ale prověřuj. Nevěřit tedy všemu, co si na netu přečteme. Ověřit si informace z jiného zdroje, pokud se nám nezdají věrohodné.

Pokud některá zpráva ublíží a dotyčný ji nahlásí, postihne ho trest. Nepamatuji si detaily, ale vím, že někdo byl stíhaný za šíření poplašné zprávy v souvislosti s koronavirem.

Nebo několik roků existuje nařízení, které zakazuje převzít veřejně informace z netu. Některé mohou být zveřejněné jen se souhlasem autora, jiné s vložením odkazu, část informací je volná. N

ˇ"Obsah webové stránky či jakékoliv jiné dílo si lze svévolně stáhnout nebo zkopírovat pro osobní potřebu, tedy třeba pro pozdější přečtení, prohlédnutí. Není však možné takový obsah prezentovat jako vlastní, resp. prezentovat ho vůbec dál bez svolení autora."

https://pravo­propodnikatele­.cz/jak-se-branit-proti-kopirovani-webu-obrazku-textu/

--
Třeba zde na Odp. by to měl hlídat admin, zda se neporušuje autorské právo. Může hrozit pokuta, pokud by někdo na to přišel a stěžoval si.

--
Takže člověk, který má morální zábrany, uvědomuje si, že kde končí svoboda jednoho a začíná svoboda druhého, nebude záměrně někoho vystavovat nebezpečí.

Další odpovědi
dubraro

Jsou stanoveny a je jich slušná řádka. K výše uvedeným bych přidal například „projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka“.

Lgee

Hranice svobody projevu jsou, kromě USA téměř všude. V české ústavě se píše že pokud svoboda projevu omezuje práva druhých nebo ohrožuje společnost tak se svoboda projevu může zpřísnit.

Edison

Navíc tu máme cosi o pomluvě, šíření poplašných zpráv a další a další omezení. Nejde tedy o nějaká další opatření, ale o správné užití toho, co již máme.

ten který je

Proč to řešíte zde?Běžte to nahlásit na policii.