Avatar uživatele
Pokročilý

Proč nejde program spustit z flešky? (viz. popisek)

Nainstaloval jsem program v jednom PC na externí disk. Fungoval. Disk jsem pak připojil k jinému PC a zapnul jsem program přes ikonu v souborech. Nešel mi spustit. Proč nejde spustit? Jde to vůbec?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

To je jednoduché, protože program neběží sám o sobě ale potřebuje mít k dispozici různé podpůrné knihovny, tzv závislosti které se při instalaci instalují také. Pokud nainstalovaný program na flashku přesuneš na jiný pc a tam spustíš, tak na tom druhém PC tyto závislosti a podpůrné knihovny nainstalovány nejsou a proto program neběží správně nebo spíš vůbec, protože se kvůli absenci těchto knihoven odmítne spustit.

Pokud chceš aplikace instalovat na USB flash a používat je na kteérmkoliv PC potřebuješ mít speciální verzi aplikace tzv. PORTABLE verzi která se neinstaluje ale jen kopíruje do nějaké složky na usb flash a podstatné je to, že všechny potřebné závislosti budou spolu s aplikací na dotčené flashce. Portable verze aplikace v důsledku toho zabírá více místa než při běžné instalaci ale je na systému nezávislá protože si všechny závislosti bere s sebou ... viz https://portableapps.com/ kde najdeš velké množství aplikací v PORTABLE verzi.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Aha.. ty ses tu nedávno ptal jestli jde program nainstalovat na flash, co???
Tak takhle to zkrátka nefunguje. Pokud program není určen k tomu aby fungoval bez instalace, tak zkrátka bude mít problémy. Při instalaci se kromě kopírování souborů také provádí zápis do registrů windows. Tenhle zápis u Tebe byl proveden jen na tom prvním počítači, na tom druhém už ne.

Dále nevím co je ten druhý počíač zač, zda k němu máš admin práva. Pokud jde o počítač v nějaké korporátní síti (zaměstnavatel, škola,...) klidně může mít spouštění programů z flash zakázáno. V takových sítích je to velice rozumné opatření.


Avatar uživatele
Zlatý

V té Tvé předchozí otázce k tomuto jsem Ti to celkem jasně napsal. Na zápisy do registrů jsem zapoměl.


Avatar uživatele
Zlatý

Toto je důvod, proč jsem včera poradila portable verze propgramů.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

Linux má něco podobného (ačkoliv řekl bych že je to tam ještě lépe zvládnuto), tam nejde o portable verze, které musí vývojář pracně připravovat a balíčkovat do archivů ale o speciální spustitelné balíčky s koncovkou .AppImage , které se vyznačují právě tím, že úplně všechny potřebné závislosti aplikace jsou uvnitř tohoto souboru AppImage spolu s aplikací, takže kamkoliv takový soubor zkopírujete vždy poběží hladce bez instalace a ke spuštění takové aplikace potřebujete opravdu jen ten jeden soubor AppImage uvnitř kterého už je vše potřebné. Tohle bohužel windows neumí ... ale windows toho neumí víc, to by bylo na delší seznam.

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

ge0rge>>> Máš pravdu, ale gangster Dochy také. (Nemusí jít jen o knihovny, jde třeba i o cesty zapsané v registrech, takže když na jednom PC se flashka připojí jako disk H a na jiném s jiným počtem disků třeba jako F, je na průser zaděláno) :(

NEJbest na tom je, že jsme se s velkou slávou portable verzemi vrádili do dob starého dobrého DOSu, kdy si každý program své potřebné krámy tahal s sebou (ve vlastním adresáři) a takovéhle problémy prostě NEEXISTOVALY.

Registry blbsystému Windows jsou nejdementnějším nápadem Microsoftu, ze kterého plynou veškeré jeho potíže. Ale chápu proč s tím Hrůzosoft přišel, byla to perfektní věc pro odstřihnutí kontroly uživatelů nad systémem. Ale to už dneska nikoho netrápí. :(

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý ge0rge 1341
Zlatý Michal Kole 1199
Zlatý mosoj 1113
Zlatý Hlada 1054
Zlatý led 1035
Zlatý gecco 904
Zlatý www 828
Zlatý badisko 817
Zlatý cochee 767

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.