Jardafaker

Proč nejde dovypálit CD-R?

Dobrý den, vypálil jsem jednu písničku na CD-R a nechal ho otevřené a vyzkoušel. Teď se mi nechce dovypálit zbytek. Informuje mě to že „není recordable“, což je blbost. Nevíte co mohu dělat špatně? Vypaluji poprvé.

Nejlepší odpověď
cochee

Nepíšeš dostatek informací. „Vypálil jednu písničku“ znamená co, v klasickém formátu CD-DA (Digital Audio)? Tak to už s tím nenaděláš nic, formát CD-DA nepodporuje vypalování metodou Multisession, která je potřebná k tomu, abys mohl vypalovat bez uzavírání. Pokud je to song ve formátu třeba MP3, pak by to šlo, ale musel bys na tom konkrétním disku od začátku vypalovat pomocí zmíněné metody Multisession (s tím, že bys disk uzavřel po poslední session). Musel bys ale počítat s tím, že na některých zařízeních stejně nepůjde neuzavřené médium přehrát (př.: třeba hifi-systémy apod.).

To, že některé vypalovací programy umožní zvolit (bez následných dalších nastavení) volbu „Neuzavírat disk,“ ještě neznamená, že výsledný výpalek bude fungovat. Tady třeba je prostě nutnost použít s volbou „Neuzavírat disk“ metodu Multisession, jinak to nebude funkční.

Další odpovědi
quentos

Co si mám představit pod „nechal ho otevřené“? Jakmile se dokončí vypalovací proces, na CD-R už nic dalšího „připalovat“ nelze. Proto se na CD-R vždy vypaluje všechno najednou.

Dochy

Quentos: Omyl, datové disky se běžně vypalovali jako multisession. Jen nelze dříve vypálená data přepsat. Lze je z disku „smazat“ s vypálením nové session, ale fyzicky na disku zůstanou a budou tam zabírat místo (a s trochou snahy je možné je znovu přečíst). Navíc každá další session ukrojí asi 15MB jen za to že existuje (třeba i jen zápis 1kB souboru znamená úbytek 15MB z kapacity disku). Tohle se dělalo již v době, kdy přepisovatelná média nebyla dostupná a málokdo byl schopen najednou zaplnit celý disk.