Proč nehoří vosk?

Nejlepší odpověď
beer

Jen malé upřesnění pro pochopení tazatelem:
Vosk nehoří proto, poněvadž ŽÁDNÁ LÁTKA V PEVNÉM NEBO KAPALNÉM STAVU NENÍ SCHOPNA HOŘENÍ, vždy hoří jen plyn(páry). Látka se musí nejdříve zahřát na tzv. zápalnou teplotu, kdy teprve vznikají plynné látky a slučováním s kyslíkem pak hoří. Je tomu tak např. u papíru, dřeva, oleje atd., zkrátka u všech hořlavých látek.
Aspoň tak si to pamatuju ze školy ))

Další odpovědi
chudst

Protoze hori plyn, ktery je z nej zahratim uvolnen. Stejne jako benzin – nehori benzin, ale vypary z nej.

Ale jestli muzeme vosk pri vyssich teplotach rozhoret, nevim. Roztavit ano, ale rozhoret snad ne. Z fyziky uz jsem trosku vypadl. Ale kdyz si to ctu zpetne, neni to odpoved na vasi otazku, omlouvam se. Snad poradi nekdo jiny.
Doplňuji:
Drap: hm, odpovedeli jsme stejne. Odpovedeli jsme odpovedi, ktera je sice spravna, ale neresi otazku. [Spravna odpoved na otazku by byla neco ve smyslu „protoze jejich molekulove usporadani nedovoluje vznik horeni“ ci ja nevim. Proc papir hori a vosk (samotny od svicky) ne?]

Drap

Stejně jako benzin, nafta, oleje a dalšé.....hoří jen jejich plyny

rtepp

Vlastnosti vosků

tuhé
nerozpustné ve vodě, rozpustné v nepolárních rozpouštědlech (benzín, chloroform etc.)
odolné vůči oxidaci a hydrolýze
jsou hořlavé a spalují se dokonaleji než parafín

ted_sg

Vosk taky hoří. Stačí ho dost zahřát. Ale je to dost nebezpečné, protože se to skoro nedá uhasit. (musíš zabránit přístupu kyslíku)
Samozřejmě je třeba dodat, co myslíme hořením. Hoření je prudká oxidace kyslíkem. Z té definice může „hořet“ naprostá většina látek – pevných, kapalných i plynných. Samotný plamen je tvořen už plyny o vysoké teplotě. Jak tu někdo psal, třeba u benzínu hoří výpary – to je prostě proto, že kapalina vytváří povrchovou vrstvu, nad kterou se tvoří vrstva par, která prostě vždycky začne hořet dřív – podobně to funguje i u vosku. Je složen z v principu vysoce hořlavých látek. Avšak za běžných teplot a ve větším množství se prostě kyslík nemůže dostat k jiným molekulám než na povrchu kapaliny. Kdybych rozprášil vosk do malých kapiček a zapálil ho plamenem, určitě by normálně shořel.

Ale jinak, co tu někdo psal třeba o dřevu, tak tam se dá říct, že hoří přímo pevná látka. Oxidace probíhá na povrchu dřeva – tam se tvoří oxidy uhlíku o vysoké teplotě, které pak díky nižší hustotě stoupají vzhůru ve formě plamene.

Emefej

Domnívám se, že otázka je špatně položena, vosk, stejně jako naprostá většina organických látek hoří, vše je jenom otázkou podmínek za kterých hoření probíhá. Kdyby vosk nehořel, tak by svíčka nefungovala.