PepasAvalonu

Proč neexistuje databáze DNA každého občana ve státě?

Pak by byly mnohé případy, kdy kriminálník nechal na místě svou DNA, rychle vyřešeny. U takového znásilnění (i následného zavržědní) by bylo za chvíli jasné, kdo to byl. Pokud by to nebyl cizinec (ale kdyby to měl každý stát, tuhle databázi…).
Jasně, někteří si řeknou, že to má co dělat s nějakými právy a svobodami. Ale jakými právy? :D Jediný účel je přece vystopování pachatele, který na místě nechal svou DNA a k ničemu jinému by se to přece ani použít/zneužít nedalo. Takže právo na co? Na znásilnění, na spáchání trestného činu? Svobodu spáchat zločin? Ten kdo nic nespáchal a ani by to neměl v úmsylu by se přece neměl čeho bát. V takové Indii by to vyřešilo spoustu problému, hlavně násilí vůči ženám.
Povinné odebrání vzorku (krve) každého občana, a když už by to bylo v platnosti, tak by se ty vzorky mohly odebírat hned chvíli po narození nebo někdy v dětství, třeba při pravidelných prohlídkách u doktora apod.

Nejlepší odpověď
annas

1. Policie ČR nezneužívá DNA
"V Policii ČR jsou do databáze vkládány pouze DNA profily osob obviněných a o
souzených, dále DNA profily dosud neztotožněných stop zajištěných na místě neobjasněných činů a neznámých mrtvol. V databázi DNA nejsou genetické profily podezřelých či poškozených osob, z čehož je policie opakovaně napadána. V okamžiku zproštění obvinění osoby obdrží ústav cestou orgánů činných v trestním řízení požadavek na likvidaci DNA profilu z databáze, která je následně provedena .

Genetický profil je tvořen pouze unikátní řadou čísel a písmen, ze kterých kromě pohlaví nelze vyčíst žádné jiné údaje, jako jsou např. v médiích zmiňované: predispozice k dědičným chorobám, zdravotní stav, fyzické znaky (barva očí, vlasů, aj.).Na zjištění těchto údajů nemá policie potřebné vybavení ani technologie postupů a pro potřeby identifikace osob v kriminalistice jsou irelevantní.
https://www.po­licie.cz/clanek/in­formacni-servis-zpravodajstvi-policie-cr-nezneuziva-dna.aspx

2. Američané mají obří databázi DNA Pomáhá v hledání zločinců i předků

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/usa-databaze-dna-genealogie-genetika-odhaleni-zlocinu-vysetrovani-
biomedicina.A181012_134­843_zahranicni_dtt
--

3. "U nás se pracuje se na databázi mapovat genetickou variabilitu české populace.

Jeho cílem je vytvořit národní referenční databázi, jež bude mapovat genetickou variabilitu české populace. Proč je to dobré a jak se Češi liší od jiných národů, vysvětluje pro Aktuálně.cz profesorka Šárka Pospíšilová z Masarykovy univerzity.

Co bude národní referenční databáze shromažďovat?

Cílem projektu je analýza genomů tisíce osob ze všech regionů Česka. Vznikne databáze pozic a frekvencí jednotlivých písmenek (nukleotidů) A, C, G, T na každé pozici v genomu.

Prakticky pak bude možné říci, že například na 128. pozici se u 80 % osob nachází A a u 20 % G."

https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/prome­ny-ceskych-regionu/kdyz-stejny-lek-neni-ucinny-pro-vsechny-cesti-vedci-vylepsuj/r~d8df7a­cafae911e988f50c­c47ab5f122/

Další odpovědi
Kepler

Prosím tě, vždyť stát má problémy i s takovými banalitami, jako je testování a očkování. Myslím, že nějaká databáze DNA existuje v případě recidivistů, kteří trestné činy páchají nejčastěji. V ostatních případech se musí spokojit s prací kriminalistů a porovnávat DNA v okruhu podezřelých. Nakonec svou DNA zanechá na místě činu jen hloupý kriminálník.

Drap

A proč by měla? Jsou to mé osobní údaje. Proč by je měl mít někdo k dispozici?

led

Neviete isto, či vaša DNA nie je v databáze niektorého štátu, alebo policajnej či inej organizácii. A pritom nemusíte byť „človek mimo zákon“
Prečo?
1 – Mnohí hľadači svojich predkov, príbuzných napríklad posielali nielen svoje osobné informácie ale aj svoje DNA (spôsob získania vlastnej DNA a zaslania tejto vzorky sa dozvedia pri vzájomnej komunikácii s dotyčnou organizáciou/fir­mou, nebudem to tu rozpisovať) rôznym firmám, oficiálne špecializovaným na takéto vyhľadávanie, prípadne ako špecializované zdravotnícke firmy, ale v skutočnosti sú pre zákazníkov anonymní. Na internete ich reklamy, navonok nevinné, nájdete pomerne často. Nájdete ich aj na cz stránkach, ale chráňte si svoje DNA, ako sami seba.
2 – Rovnako nie je problém zistiť si vaše DNA počas lekárskeho vyšetrenia.

Ametyst

Protože naprostá většina lidijsou slušní a nemají za cely svůj život žádný policejní záznam. Už mě štve vetsinu podřizovat menšině, zde menšině kriminálníků.

Schluker

“ Ten kdo nic nespáchal a ani by to neměl v úmsylu by se přece neměl čeho bát.”

To je tak luxusni kousek demagogie, az je mi z toho nevolno. Kde by byl hranice? Tak by meli DNA, super. Co takhle nainstalovat kazdemu domu mikrofony aby se vedelo, jestli treba neplanuje trestny cin. Ten kdo nic nespachal se nema ceho bat, ne? Vetsina znasilneni se odehraje v ramci rodiny. Tak dame do koupelen a loznic kamery? Kdo nic nespachal se nema ceho bat, ne?

Je to stejne uchylny zpusob uvazovani jako opatreni “i kdyby to melo zachranit jediny zivot.”

O zneuzitelnosti dat a absenci kontroly skoda mluvit.
Dam priklad ze sveho zivota. Policie na me ziskala telefonni cislo. Nemam zadnou moznost jak je prinutit tento zaznam vymazat. Nemam zadnou kontrolu nad tim, k cemu ho pouzivaji.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Drap, wáu to je argument. A k čemu ty „údaje“ potřebuješ? Opravdu je vůbec znáš? Stát ti přiřadí všeliajká čísla, povinně udáváš trvalé bydliště a destíky dalších věcí, ale informace DNA, které tobě je úplně na nic, není v pořádku, protože „je to tvoje DNA.“ Že je to tvoje „osobní věc“ je jen výmluva nějakého potenciálního zločince, který se chastá něco někdy provést, někoho znásilnit – a má jen obavu, aby pak na základě toho nebyl chycen. Jiný důvod ani význam, proč mít DNA člověka v databázi není, je to jen kvůl iotmu aby se zjistilo, kdo spáchal nějaký trestný čin, u kterého své DNA zanechal.
Důvod, „proč by je někdo měl mít k dispozici“ (tedy stát – což není někdo a navíc má o tobě snad všechny osobní údaje), je zřejmý.

Drap

Na základě jakého zákona bys chtěl zakládat takovou evidenci? U nás platí stále ještě presumce neviny a nepočítá se s tím, co by rády některé opoziční strany prosadili, že všichni pácháme něco proti zákonu.

PepasAvalonu

Kepler, na to právě narážím, že kdyby neměli DNA jen těch, kteří už něco provedli, ale všech, tak by se takovým zločinům mohlo předejít. Zastrašení a vědomí, že když něco takového spáchají (znásilnění), tak se hend bude vědět, kdo to udělal.
DNA máš všude, spadne vlas, řízne se, odplivne, odhodí cigáro, napije se z něčeho… Ale mě šlo hlavně o případy znásilnění. Tam většinou DNA ten „hloupý“ kriminálník zanechá. Případy znásilnění (i následného zavraždění) jsou na světě velmi časté. Všichni kriminálníci jsou hloupí, pokud to nejsou nějací hackeři nebo organizovaní zločinci. Násilníci, znásilňovači se nechávají ovládat pudami, takže moc „zodpovědní“ při zločinu nebudou.
Databáze DNA je pouze u kriminálníků, kteří už něco provedli. Takže když se stane nějaké zločin, kde je DNA, tak se musí spoléhat jen na to, že ten člověk už v té malé databázi je. Navíc on ten člověk už něco musí spáchat, aby se tam dostal. Takže to je paráda, čekat až se něco stane (když by se tomu dalo předcházet nebo rychleji řešit takové případy).

Důvod, že stát má problémy už jen s očkováním je hloupý. Navíc odebrat třeba krev každému občanovi ve státě není žádná složitá věda.