postcd

Proč matka nedostala diuretika na odstranění vody z břišní dutiny?

Zde je o té vodě poučně psáno: http://www.ste­fajir.cz/?q=vo­da-v-brise-ascites
Matka má z důvodu nádorového onemocnění vodu v břiše a na sono nenašli místo k vpichu jehly pro odsání. Zajímá mě proč matce nepředepsali diuretika (píše se, že působí odvodnění http://www.ste­fajir.cz/index­.php?q=diureti­ka , http://zforum­.cz/f11/zmirn-ni-otok-odvodn-ni-diuretiky-519/ ) nebo nějakou jinou alternativu? To se čeká až ji prakne břicho nebo selže srdce?

PS: znáte nějakou potravu, která v malém objemu doplní vše důležité tělu když nejde do těla dostat dostatečný objem potravy? děkuji

Nejlepší odpověď
gecco

Bohužel – diuretika v takovém případě (ascites) nepomohou, ale situaci spíše zhorší…
Jde o to, že diuretika zvyšují produkci ledvin a odvodňován je celý organismus – orgány, při nadměrném podávání diuretik hrozí dehydratace.
„Voda v břiše“ (ascites) ale není součástí orgánů, jde o vodu v tělní tekutině ´rozlitou´, tu leviny nemají jak zpracovat…
___
Pokud jde o to „…To se čeká…“ – popovídej si s ošetřujícím lékařem, bez dalších podrobností (po netu) ti neporadí ani špičkový specialista.
___
A – „…znáte nějakou potravu…“ – často je ascites způsoben nedostatkem bílkovin, takže by mohla pomoct na bílkoviny bohatá potrava.
Ale, opět – poraď se s ošetřujícím lékařem (a, případně, s dietologem – lékařem, ne výživovým poradcem!)…

Další odpovědi
dejavu

Je mi moc líto, co s mámou prožíváš, vidět někoho milovaného trpět a nemoci mu pomoct, je jeden z nejhorších pocitů. Proč jí nedali diuretika, ti může odpovědět jedině ošetřující lékař. Neboj se za ním v návštěvních hodinách zajít a poptat se na to a jaký je budoucí plán léčby, jestli už ji jen udržují na tzv. paliativní léčbě a nedá se nic dělat, tak by ji měli zajistit alespoň bezbolestný stav. Měl bys vědět, proč nejde najít místo pro vpich a tohle, co tě trápí, je potřeba vše pochopit, aby v tobě nezůstala zloba a mohl jsi to nějak přijmout.
Doplnění výživy o potřebné látky by měla zajišťovat infúze, ale můžeš zkusit v lékarné koupit Nutridrink, jestli ho bude snášet, ale spíš bych jí dala to, co snáší a na co má chuť.

Emefej

Dotazy podobného typu je vhodné směřovat k lékařům. Zde ti může každý laik namluvit cokoliv.

postcd

děkuji za odpovědi. gecco píše, že diuretika u ascitu jsou spíše nežádoucí, nevím jak to má podložené ale na internetu nacházím spousta zmínek použití diuretik u ascitu.

gecco

Ještě mne teď napadl ještě jeden další důvod, proč (třeba, možná) nebyla diuretika nasazena – ledviny ve špatném stavu, v tom případě by mohla rovně škodit…
___
A ještě jednou – s ošetřujícím lékařem se domluv…

gecco

Už jsem ti to poslal VP, ale vložím i sem:

„spousta zdrojů“
Jo, jenže – v některých případech to prostě nefunguje.Jedná se o to, že ascites je voda (resp. vodný roztok bílkovin) rozlitá v tělní dutině, nejde o součást orgánu – a pokud tuto vodu některý z orgánů neabsorbuje (pokud jde o dutinu břišní, pak typicky střeva), ledviny ji nemohou vyloučit – na vodu v dutině ´nedosáhnou´… Při podání diuretik, které navyšují činnost ledvin, pak může dojít k tomu, že dotyčný bude dehydratován (až smrtelně), ale voda v břiše bude furt…
___
Použití diuretik u ascitu je vhodné tehdy. když se podaří v organismu navodit takový stav, že nashromážděná voda je osmózou absorbována některými orgány.
___
A – jak už jsem psal v odpovědi – v takovýchto případech ti relevantní odpovědi dá pouze ošetřující lékař (nebo jiný lékař, ale až po prostudování dokumentace a prohlídce pacienta), vše, co si najdeš kdekoli jinde (i tady) jsou jen možnosti a hypotézy, případně rovnou bludy…