Džusíček

Proč byl návrat československých legií z Ruska domů tak složitý?

Nejlepší odpověď
annas

Legionáři konali cestu „kolem světa“. Michael Borovička,

"Po vítězství bolševické revoluce totiž Rusko uzavřelo separátní mír s Centrálními mocnostmi, v jehož důsledku stávající dvě divize legionářů ztratily možnost bojovat proti nepříteli. Bylo rozhodnuto odsunout je z Ruska východním směrem přes tichomořský přístav Vladivostok.

Někteří příslušníci československého vojska pluli z Vladivostoku přes Tichý oceán na západní pobřeží USA, pak cestovali vlakem přes severoamerický kontinent a poté znovu lodí do některého z evropských přístavů.

Druhá trasa, kterou se domů dostala většina legionářů, vedla kolem čínského pobřeží do Singapuru, přes Bengálský záliv na Cejlon a poté Rudým mořem a Suezským průplavem do Terstu, nyní již italského."

Více o této anabázi se dočtete v odkazu.

http://www.li­deazeme.cz/cla­nek/legionari-na-ceste-kolem-sveta

Další odpovědi
Klaproth

Vzdálenost, špatná dopravní infrastruktura v Rusku, neustále boje.

led

Priamou cestou, cez bojujúce Rusko, pre nepriateľsky naladené ozbrojené československé légie nebolo možné cestovať.

Lamalam

Na gymplu jsme se učili, že protimasarykovské síly se obávaly posílení moci TGM po návratu legií a proto diplomatickými kanály dělaly obstrukce s jejich návratem.