zvonisek

Proč nanuk Míša není dle vás nanuk?

Podle mne to nanuk je.
Zmrzlina to není.
Maximálně by to mohl být cuc na klacku.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vycházíme z ochranné známky, jeho název je jiný – viz na konci textu. I když se obecně slovo nanuk použív.

1. Nanuk = mražený smetanový krém s tuhou čokoládovou polevou (nazv. podle osobního jm. Eskymáka ze staršího filmu).

Původ názvu v archivu
mražený smetanový krém s tuhou čokoládovou polevou (nazv. podle osobního jm. Eskymáka ze staršího filmu)

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-se-po-prve-objevila-zmrzlina-na-klaciku

--
2. U nás se Míša nazývá jako nanuk, i když má jiné suroviny než původní nanuk, ale je na dřívku.

Někdy se používá název zmrzlina Míša.

http://www.zmrzlina-misa.cz/ze-zivota-misi/pametnik-misa.php

3. Ale správný název je mražený tvarohový krém Míša. Nanuk se používá zřejmě kvůli kratšímu názvu.

„Mražený tvarohový krém Míša vyrábí AGT Zdounky nepřetržitě již 35 let. Po celou tuto dobu si udržel originalitu, která je založena na chráněné značce.“
https://archiv­.ihned.cz/c1-974539-nepletme-si-mrazeneho-misu-s-kubou

Další odpovědi
ivzez

Míša je mražený tvarohový krém → tedy tvarohová zmrzlina.

Nanuk byl jiný druh zmrzliny. Nevím, jestli se Nanuk ještě
vyrábí, ale složením by mu mohl být podobný Ledňáček.
https://www.go­ogle.com/sear­ch?tbm=isch&q=zmrzli­na+Led%C5%88%C3%A1%C4%8D­ek

S Wikipedií nesouhlasím.

Drap

Výrobce uvádí " zmrzlina Míša"

marci1

Vidím to asi takto: Míša je zmrzlina, ale pokud je vytvarovaná do tvaru válce, nebo zaobleného kvádru a připevněná na tenké ploché dřívko, tak se to nazývá NANUK. 🙂

"Nanuk je typ mraženého výrobku. Jde většinou o zmrzlinu, vytvarovanou do válce nebo zaobleného kvádru, zpravidla vanilkové nebo smetanové příchuti obalenou v čokoládě a připevněnou na tenké, ploché dřívko, v poslední době se ale vyrábějí nanuky i s ovocnou příchutí nebo nanuky bez čokolády.

Mezi nejznámější značky nanuků patří v České republice tradiční Míša, Eskymo, Magnum, Pegas a tzv. ruská zmrzlina.

České pojmenování nanuk pochází z 20. let 20. století. Název je odvozen od eskymáckého lovce Nanuka, hlavní postavy etnografického filmu Roberta Flahertyho Nanuk, člověk primitivní z roku 1922. Nanuk je původně inuitský/eskymácký bůh – pán medvědů."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nanuk

Hlada

Je potřeba vyjít z historie. Nanuk i Míša (s velkými počátečními písmeny) jsou původní názvy výrobků. Název Nanuk časem zevšeobecněl tak, že se jím (s malým n) v současnosti myslí jakýkoli cuc na klacku. Původní Míša a Eskymo za 0,50 Kčs na klacku nebyly.