halík

Proč nám po krátkém odpouštění vody znovu sepne čerpadlo?

Vodárna se natlakuje asi na cca 3,5 atmosféry, ale po malém odpuštění vody rychle klesne tlak pod 2 atmosféry takže čerpadlo často spíná. Dříve to klesalo pomalu.

Nejlepší odpověď
hapiky

Edison se mýlí. Není to rozbitý ani možností není příliš. Je jen jeden důvod. V nádrži je hodně vody. Příklad: Když je nádrž na 20 litrů a při řekněme 15.litrech dojde k vypuštění tlaku vzduchu,(nebo jeho únikem v netěsnostech)pak se dále nádrž chová jako 5.litrová. Zkrátka: Opravit netěsnosti, vypustit všechnu vodu z nádrže vypouštěcím ventilem(pokud tam není, převrátit hore nohama) opět smontovat, natlakovat a vše bude v pořádku.

Další odpovědi
orwell

Ještě bych doplnil hapiky: hodně vody, protože je málo vzduchu nad ní. Vzduch se při stoupání hladiny v horní části nádrže stlačuje (při čerpání vody ze studny) a při vypouštění svým tlakem žene vodu z nádrže do kýble. Působí tedy jako pružina. Když je ho méně, pak jeho tlak klesá rychleji a tlakový spínač spíná čerpadlo častěji. Některé vodárny měly i ventil, který umožňoval v takovém případě doplnění vzduchu pumpičkou. Stává se taky i opačná věc, že vzduchu je hodně, protože nasávaná voda obsahuje samozřejmě i vzduch. Časem se nádrž zavzdušní tak, že při vypouštění vody „střílí“ do kýble a vydává zvuky připomínající něco, co zde nechci popisovat. U vodárny Darling se množství vody v nádrži dalo určit pohledem na skleněnou trubičku s manometrem na konci, vedoucí svisle podél nádrže. Jak to máš ty, nevím. Máš-li k vodárně nějakou dokumentaci, podívej se do ní. Obvykle je na konci soupis možných závad a způsob jejich odstranění.

Dodatečně jsem si ještě vzpomněl, že vodárna Darling měla na boku (asi v polovině výšky zásobní nádoby) vestavěný ventil ovládaný patrně plovákem uvnitř nádoby, spojený hadičkou s čerpadlem. To si v případě potřeby přisávalo vzduch z venčí, bylo-li ho v nádrži málo. Pokud to fungovalo, udržovala se tak hladina vody v nádrži v mezích stanovených výrobcem. Problém byl ale s tím, že během let to zarostlo vodním kamenem a přestalo to makat. Sice by se to (ventil+plovák) dalo teoreticky vyměnit, ale povolit šrouby je už pak téměř vyloučené, když ho ukroutíš, tak co potom s tím dál… Tuhle vodárnu jsem měl min. 50 let a stále jakž takž funkční. Před pár lety definitivně dosloužila a teď používám ve studni ponorku.

jmhad

Ano, pro provoz vodárny je nutné mít nad vodou vzduchový polštář. Při načerpání vody se vzduch stlačí , ale jen vzduch,voda je nestlačitelná.Po vypnutí tlačí vzduch vodu do trubek. Málo vzduchu=časté natlakování. Stačí najít na tlakové nádobě někde dole výpustní šroub,všechnu vodu vypustit, šroub /s těsněním/ vrátit na místo a vodárnu zapnout. Pokud nejste manuelně zručný,tak instalatera nebo souseda.

Edison

Je to ňáký rozbitý. Jak máme bez křišťálové koule diagnostikovat závadu na dálku? Možností je příliš.

cukrar

jak píše Edison, je to „rozbité“ , zřejmě je třeba doplnit vzduch do nádoby.
Vyfoťte čerpadlo s nádobou, asi tam bude ventilek na nafoukání vzduchu.

Dochy

Některé vodárny mají v nádrži vzduch volně, jiné mají vzduch v gumovém pytli. Ty s pytlem se dofukují ventilkem, ty s volnou hladinou je třeba vypustit a zavzdušnit (nevylučuji že nějaké také mají ventil)

EKSOT123

Provizorně by se mohlo zkusit pouze povolit nebo vyšroubovat na přívodní straně čerpadla směrem ke studni přisávací ventilek na vzduch, pustit vodu v umyvadle a nasát do nádrže víc vzduchu. Nějaký čas by to pak mělo být dobré. Nejsem odborník, nevím, kudy by se vzduch z nádrže měl ztrácet – díra ve vrchní straně nádrže?, to asi ne. Ale vzduch je lehčí než voda – měl by být v horní části nádrže. Ale při čerpání a turbulencích se to asi míchá…

Edison

Edison se nemýlí. Únik tlaku není „rozbitý“? Netěsnost není „rozbitý“? A co třeba vadný tlakový spínač? To není „rozbitý“?

Pokud na dálku nelze bez diagnostiky identifikovat konkrétní závadu, na jasnou odpověď jich je prostě „příliš“.

Dochy

„Po malém odpuštění vody rychle klesá tlak“ – poměrně jednoznačné. Pokud by byla netěsnost, tlak by klesal i bez odpouštění. Je jen velmi malá pravděpodobnost (ale nenulová) že jsme nesprávně vyhodnotili ne zcela vyčerpávající popis závady. Ale pro začátek je rozumné předpokládat, že by tazatel takovou drobnost jako že tlak klesá pořád, nepřehlédl a nezamlčel. Pokud jsme se zmýlili, tazatel snad přijde s relevantnější informací a my opravíme diagnostiku.

hapiky

Je vidět, že ti chybí praxe. Většinou je na běžných čerpadlech umístěn vypouštěcí ventil na vzduch pro případ poruchy či potřebné opravy na čerpadle. Většina lidí si to plete s odvzdušňováním. Proto si sami způsobí situaci, na kterou se ptá tazatel.

Edison

Já to řeknu jinak: Popsal jsi jednu z možných příčin. Nikoli jedinou možnou. To je celé.

Mě irituje, kolik lidí dělá naprosto nepodložené závěry bez jakýchkoli dostupných informací.