Proč nám ochránci zvířat léta zamlčují pravdu?

V těchto dnech si lidé kupují kapry, část z nich se ocitne ve vanách a některé dokonce pouštějí do řek, čímž jim podepisují rozsudek smrti.
Proč sentimentální novináři náhle zapomínají na zásadu žurnalistů VŽDY ověřovat informace ze 2 nezávislých zdrojů?
V adventním období se na ulicích prodávají živé ryby v kádích. Lidé si je odnášejí domů a chovají v různých nádobách do 24. prosince, aby bylo maso co nejčerstvější. Protože je ale manipulace s živou rybou náročná a v chlorované vodě může kapr uhynout, stále více zákazníků kupuje ryby už zabité a vykuchané. Při pouličním prodeji často docházelo k podvodům a týrání ryb (jak o tom píše Ivan Klíma v knize Má veselá jitra nebo Jiří Krampol v povídce o prodejci kaprů), takže je pod přísným dohledem potravinářské inspekce.
Někteří lidé pod vlivem dojemné historky o bratřích Mánesových pouští koupené ryby zpět do řeky, aby „jim dali svobodu“. Odborníci však toto jednání neschvalují – vystresovaná ryba brzy hyne a může ještě nakazit civilizačními chorobami divoké obyvatele řek.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%A1no­%C4%8Dn%C3%AD_ka­pr
http://www.svo­bodazvirat.cz/no­vinky/vanocni-darky-bez-krutosti-aneb-zodpovedny-spotrebitel.htm
http://www.mrk­.cz/clanek.php3?id=732
http://www.tre­bonskykapr.cz/pro­dej-kapra/
Doplňuji:
ad www, prosím uveď nějaký odkaz, prošel jsem všechny weby ochránců a o vánoční osvětě ani ťuk.
Jen píší ať nekupujeme jako dárky výrobky z kožešinových zvířat.

Nejlepší odpověď
annas

Chudák kapr. Z rybníka do sádek, ze sádek do kádí k prodejci, cestou domů v tašce a z tašky do vany. Některé děti mají z živého tvora radost, později se jim či rodičům kapra zželí a chtějí mu zachránit život tím, že ho hodí do řeky. Další šok pro kapra, z chlorované vody do tašky a z ni šup do řeky. Ale… kapr totiž cestou k zákazníkovi (teplotními rozdíly a pobytem v různých vodách) ztrácí sílu pro přežití ve studené říční vodě.
Proto se domnívám, že je výhodnější, když kapra zabije přímo prodejce, zákazník ho pak doma upraví a sní. Nebo pak raději kapra nekupuje…
Doplňuji:
Ještě doplňuji. V rybníce kapr zimu přečkává zimním spánkem, kdy pobývá u dna rybníka v nehybném stavu. Pokud je však na podzim ulovený a pobývá v sádce, je neustále v pohybu a ztrácí zásobní látky, které potřebuje pro přežití. Proto nemůže vánoční kapr přezimovat v řece. K tomu ještě teplotní šok, jak jsem uvedla.

Další odpovědi
Drap

Takzvaní ochránci, zelení, a jim podobní se nám snaží namluvit všelijaké blbosti. Občas ani sami nevědí, která bije. Zářivý příklad byl třeba ve vládě se zelenými. Kateřina Jacques a biomasa. Každý soudný si udělá obrázek sám

www

Právě ochránci zvířat upozorňují na nesmyslnost vypouštění nyní koupených ryb do přírody.. a mají pravdu, tyto ryby by přežily jen náhodou 😉

Logika znalostí věci
Doplňuji:
Najdeš to třeba zde, musíš ale po vložení odkazu nejprve odstranit mezery:
www.csopvlasim­.cz/tiskovka.php?id=309

venkovan

O tom, že kapra není dobré pustit zpět do vody jsem zaslechl v minulých dnech v nějaké telce. A co vím, mluví se o tom už řadu let.
Možná by se nechal vyhledat nějaký článek na Ekolistu několik let zpět.
A jinak souhlas. V době mrazáků a chladniček živého kapra je nenormální nosit domu. Respektive necitlivé k živému tvoru.
A ke kožešinám – to je další epizoda.

anonym

Ochránci zvířat by si měli také víc všímat jak jsou na tom živočichové dělníci. Nejde dělníkům jen mávat pozlátkama před očima a tlouci je jak to jde. Kdo se jich zastane na konci roku, když se všude rozbíhají vánoční výzdoby ale jsou nejisti jestli dostanou mzdu nebo zda je s nimi na příští rok ještě počítáno? Nebylo by lepší aby pracující byli na svátky klidu a míru vypouštěni zdraví, s profesní jistotou, že to, co za celý rok vyrobili k něčemu je, že to má cenu celý ten rok vstávat do práce, že si svoji odměnu zaslouží? Ti by se také neměli trápit. Když je nemocná ryba, neměla by se vůbec prodávat. Když už pan podnikatel neví jestli zachovat skupinu zaměstnanců, neměl by je rovnou v práci rozčtvrtit? To aby se domů nepřicházelo s nervy proč je zaměstnavatel neustále nespokojený, co bude po 1. lednu. Nebo všichni mají IQ 160 aby byli bezchybní a viděli do hlubin šéfů? To by pak mohli řídit dění na zemi na dálku a starat se o věci které je skutečně zajímají a věnovali by život práci která je baví a nemuseli by se trápit. Ale tito zde nejsou, zřejmě ještě zůstávají v řece průmyslového pásu až do 22 hodin.

Zdroj: http://www.san­draleopardova­.com/public/fi­les/000/396-stastne-a-vesele-large.jpg

beer

Osobně to za zamlčování pravdy nepovažuji, je to totiž informace již prastará. Kdysi, nevím kolik let před listopadem 89, jsem odebíral časopisy Ochrana přírory (přesnější název si nepamatuji) a také časopis pro botanickou a zoologickou práci s názvem Živa. Už tenkrát se odborníci shodovali, že vypuštění vánočního kapra zpět do přírody je problematické – nenápadně tím bourali tuto leckde tradici..
Takže dnes to noviny připomínají už jaksi automaticky, ale zdroje by si snad najít mohli – nevím. Já to však považuji za velmi logický fakt, ke kterému již další odkaz nepotřebuji.

anonym

ad www, vložil jsem a přečetl, jenže jedná se o ojedinělý výkřik 11 let starý, navíc z malého regionálního webu, o němž jinak nikdo neví.
Já měl na mysli nějakou viditelnou kampaň před svátky pro osvětu národa a to se bohužel o žádných Vánocích za 20 let nikde neděje. Zato o kožešinách a laboratorních zvířatech se dělá humbuk ažaž.