kurec

Proč nacistické Německo používalo symbol 卍「まんじ?

Když v náboženství je to symbol míru? Mysleli si že válka přinese lidem mír?

Je rozdíl mezi zobrazením hákového kříže a svastiky. Upravte obrázek.

Nejlepší odpověď
annas

Něco najdete v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pouzivali-naciste-levotocivou-nebo-pravotocivou-

https://sites­.google.com/a/gnj­.cz/holocaust/3-rise/videa

"Hákový kříž vznikl z prastarého symbolu svastika.

V Německu v době 2. světové války byla svastika známa pod názvem hákový kříž – symbol nacismu. NSDAP přijala v roce 1920 pravotočivou svastiku jako oficiální symbol. Neoficiálně ho využívala už dříve. Svastiku používala taky Deutsche Arbeit Party – přímý předchůdce Nacistické strany.

Nacisté obecně používali pravotočivou černou svastiku (vykreslenou v mřížce 5 krát 5 čtverců) v bílém kruhu, jednotlivé nacistické organizace měli však tento znak mírně pozměněn. Na vlajce nacistického německa byla černá pravotočivá svastika pootočená o 45° v bílém kruhu na červeném pozadí. Podobně pootočenou černou svastiku v bílém čtverci postaveném nakoso používala mládežnická organizace Hitlerjugend, Luftwaffe používala na směrových plochách svých letadel bíle orámovanou černou svastiku (opět nakoso)

Proč právě svastika jako symbol nacismu? – Užití svastiky vycházelo z teorií, že svastika je prastarý árijský symbol.

Vyskytuje se taky po celém světě jako nábožensky symbol – v buddhismu, hinduismu i v džinismu. Ve všech těchto náboženstvích je to mnohoznačný symbol, obecně je chápána jako symbol štěstí. (ironie, že?)

Svastika se stala v Evropě a v USA značně populárním symbolem. Byla chápána jako symbol štěstí, a tak se používala v mnoha různých emblémech jak civilních organizací, tak i vojenských jednotek. Modrá svastika se v letech 1918 – 1945 používala jako výsostný znak ve finské armádě, v omezené míře (s mírně změněnou geometrií, aby se výrazně lišila od nacistické) se svastika ve finském letectvu používala i později.

Lotyšské letectvo používalo v letech 1926 až 1940 červenou svastiku jako výsostný znak na svých letadlech.. Některé americké vojenské jednotky měly jako svůj emblém svastiku (např. 45. pěší divize používala do 30. let žlutou svastiku na červeném pozadí – jedná se o domorodý indiánský symbol). Svastika byla značně oblíbená i v Polsku, mnoho jednotek polské armády používalo ve 20. letech svastiku jako součást svého emblému"

V roce 1917 Ruská prozatímní vláda natiskla bankovky, na kterých byla zobrazena pravotočivá svastika. Bankovky se však nedostaly nikdy do oběhu."

--

Ještě se podívejte na YU a poslechněte si vysvětlení

„Proč si nacisté vybrali hákový kříž“?

https://videa­cesky.cz/vide­o/proc-si-naciste-vybrali-hakovy-kriz

Další odpovědi
dubraro

Svastika je široce používaný symbol prakticky na celém světě a pro všechno možné. I staří Slované jej používali. Nacisté si jej pravděpodobně vybrali pro jeho používání v Indii, kterou kdysi v historii ovládl národ zvaný Árjové, jejichž následníky se domnívali být.
Nicméně nacisté nepoužívali ten symbol, který jste uvedl v otázce (tzv. pravotočivá svastika), ale obrácený (levotočivá svastika), který je znakem černé magie a destrukce.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svastika