mosoj

Proč na Šumavě nechodí němečtí jeleni do Česka a naopak ?

Nedávno o sledování pohybu jelenů na Šumavě běžel v TV dokument.
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dedi-se-vzpominky

Nejlepší odpověď
annas

Přece jde i o mladé jeleny, kteří železnou oponu nezažili. Proč by tedy nepřekorčili bývalou hranici? Měli by mnohem větší prostor, „protože ten pro velká zvířata, zejména savce, v Evropě ubývá. Šumava společně se sousedním Bavorským lesem představuje jedno z posledních území ve střední Evropě. .“

„Jeleni na české straně Šumavy chodí přesně do míst, kde dříve stály dráty, které byly před státní hranicí. Stejně je to s německými,“ popisuje Pavel Šustr. "

Text v uvozovkách převzatý z odkazu: http://www.fif­tyfifty.cz/Je­leni-z-ceske-casti-Sumavy-nechodi-do-Nemecka-jsou-tak-zvykli-cele-generace-5184773.php

Zřejmě bude něco na tom, , jak pospali vědci o dědění vzpomínek.
Doplňuji:
Ještě jednu větu z odkazu.

Zajímavostí je rozhodně fakt, že jeleni z německé i české strany hranice zachovávají původní návyky svých rodičů.

Další odpovědi
bolak

páč maj rozum..

anonym

Protože jsou navyklí na ´železnou oponu´ (ploty) – jelenovi nestačí říct, že vrámci schengenu je už volný pohyb, jejich migrace se řídí jinými zákony, mají ´navyklá´ území…
Doplňuji:
Ne – vzpomínky se nedědí…
😉
Ale stádo nové jedince vychovává – jde o předávání ´zkušeností´ (a předávání teritoria), ne dědění vzpomínek.

badisko

Protoze se nedomluvi …:D