zjentek

Proč na obrazovce zapnutý tv už dnes není přítomna silná statická elektřina, jako tomu bylo za časů jaksi „hlubších“ tv?

Nebo je problém ve mně, že už třeba po čase nevodím anebo tak něco?

Nejlepší odpověď
Schluker

To bude tim, ze v placatych televizich uz neni elektronove delo. Zkratka je to uplne jina zobrazovaci technologie.

Další odpovědi
Dochy

U CRT (obrazovky) se anoda (stínítko) napájela napětím někde kolem +20–25kV. Sklo obrazovky tvořilo kondenzátor, na povrchu se tedy po zapnutí objevilo zhruba toto napětí. Vzhledem k vlastnostem skla a toho napájení obrazovky se to projevuje jako náboj statické elektřiny. Na LCD panelech nic takového nezažiješ. Některé obrazovky mohli mít nějakou ochranu proti tomuhle, třeba další předsazené sklo s vrstvou odvádějící náboj.

Hlada

Protože v zobrazovacích panelech LCD není vysoké napětí, které způsobovalo náboj na stínítku vakuové obrazovky.