Danina65

Proč se my, suchozemci, nadšeně zdravíme ahóóój?

Nejlepší odpověď
annas

S vrstevníky nebo známými se zdravím „ahoj“ bez jakéhokoliv prodloužení. Ale jinak používám pozdrav „dobrý den“.

Je to pozdrav starý, k nám se dostal z Německa, i když vznikl v pol. 18. století v Anglii jako pozdrav pro námořníky, v našich zemích to převzali a rozšířili zvláště vodáci a trampové za 1. republiky.

"Zřejmě se v těchto dobách nejednalo o nějaký pozdrav do „dobré“ společnosti. Sám jsem byl totiž v dobách mého utlého mládí krátce po válce nejednou napomínán staršími pány, že slušný člověk se zdraví (sokolským) „nazdar“ a nikoliv „ahoj“.

Možná právě z tohoto důvodu jsem si později (v 50. letech) všiml, že v mládežnických rozhlasových pořadech se pozdrav ahoj vyskytoval stále častěji, až byl postupně akceptován i širokou veřejnosti. Není vyloučeno, že zde sehrála určitou roli i neochota přijmout stranou a vládou doporučený, ale jinak stupidní, pozdrav „čest práci“. Pozdrav „nazdar“ byl nejen nepřijatelně vlastenecký, ale i pokud se týká vyslovnosti poněkud tvrdý.

Již někdy v 60. letech bylo oslovení ahoj běžné nejen pro mládež, ale i pro pány s kravatou jakož i domovnice v teplákách píše Rostislav Caletka

http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/jazyk-ahoj-cso-/p_spolecnost­.aspx?c=A060220­_185213_p_spo­lecnost_wag

Další odpovědi
terry

  1. Kdo všechno znamená → my?
  2. Ahoj není pozdrav výlučně pro mořské vlky.
  3. Ahoj používám jen někdy. A na vodě se někdy pohybuju.
  4. Nezdravím vždy nadšeně.

Emefej

To nevím, já zdravím „dobrý den“.

Kepler

Prostě populární pozdrav, to se máme zdravit Suchooooj?

zjentek

Ani na souši ti nic nebrání zdravit jako delfín.

gecco

Já běžně zdravím kamarády „zdar“, cizí „dobrý den“, „ahóóój“ jen na vodě – zato všechny…
😉

marci1

Původně to byl oblíbený námořnický pozdrav a býval napsaný na každé lodi. Býval to oblíbený pozdrav námořníků. Dnes je tento pozdrav velmi oblíbený a rozšířený. Nejvíce si jej asi pamatujeme ve filmu „Černý Petr“ v podání V. Puchota: Ahóóóóóój!!
Je zkratkou těchto slov :„Ad HOnorem Jesus“ (Ku cti Ježiše ). 🙂