Katusa

Proč muži při vcházení do kostela snímají pokrývku hlavy a ženy si ji mohou ponechat?

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem nad tím neuvažovala, proto jsem vyhledala – podobný dotaz.

Proč vlastně my muži sundáváme v kostele čepku?

Společenský úzus s určitým významem
Jedná se o společenský úzus, který má stále částečně svůj význam: muž smeká při příchodu do kostela, aby vyjádřil, že stojí před Bohem a jeho uznává za Boha. Zároveň to je ekvivalentní k bontonu, podle něhož muž při příchodu do místnosti smeká.

Žen se to netýká, jednak kvůli tomu, že v minulosti bylo jejich povinností mít na veřejnosti i v kostele zakrytou hlavu, a jednak protože při příchodu do místnosti pokrývku hlavy nesnímají.

Společenský bonton je v některých případech omluvitelný, např. je-li někdo opravdu náchylný k nastydnutí dutin apod.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Jer­csqf-kD4J:otazky.vi­ra.cz/otazka/Do-kostela-bez-cepic.html+pro%C4­%8D+se+sund%C3%A1v%C3%­A1+v+kostele+po­kr%C3%BDvka+hla­vy&cd=3&hl=cs&ct=clnk&gl­=cz&source=www­.google.cz

Další odpovědi
anonym

Damy maji kloboucek jako doplnek , panove – ze slusnosti – z drivejsi doby . ( si myslim ) -iv-

led

Všimli ste si dobre ženu, keď si dá dole „kryt vlasov“? Teraz si predstavte, ako sa vo vchode do kostola zastaví a upravuje si v malom zrkadielku rozcuchanú frizúru. V stredoveku to dámy ani nedokázali, museli ich česať komorné 🙂. Tak vzniklo rozhodnutie, ženy si pokrývku hlavy môžu nechať vždy a všade.