Michal Kole

Proč může zapadaná parabola a konvertor sněhem rušit příjem ze satelitu?

Jedná se přece o elektromagnetický signál a ve vodě, přece není nic kovového, které by signál odkláněno (odráželo), pohlcovalo, zesilovalo.

Nejlepší odpověď
Tata

Sníh má podobné vlastnosti jako voda. Dříve byl velký problém se spojením mezi ponorkou, která je ponořená. To se řešilo tak že se z ponorky vypustila boje s kabelem a přes anténu na této bóji se navázalo spojení. Voda tedy brání přechodu radiových vln ze vzduchu do vody. Podobné je to i u sněhu. Závisí to na síle signálu satelitu, úhlu dopadu vln na parabolu a na výšce napadaného sněhu.

Další odpovědi
mosoj

Frekvence spojení mezi satelitem a pozemním přijimačem je v řádu 10 Ghz a více. To jsou centimetrové vlny. Tyto vlny mají velmi malou prostupnost skrz jakékoliv překážky. Proto jednou z podmínek satelitního příjmu je přímá viditelnost satelitu ! Sníh na parabole také z těchto důvodů brání odrazu těchto elmag. vln do ohniska paraboly kde se nachází konvertor.
Z podobných důvodů dochází ke zeslabení signálu ze satelitu je-li v cestě signálu silná oblačnost, déšť, či sněžení.
V jaké míře se to projeví na příjmu záleží na síle signálu ze satelitu, průměru paraboly, kvalitě konvertoru a celé cesty signálu od konvertoru až do satelitního přijímače.