Avatar uživatele
FlAsh_7

Proč mluvím lépe doma, a ne ve škole?

Proč mluvím lépe doma a ne ve škole? Doma se mi mluví úplně na pohodu, ale ve škole se mi hůř mluví. Pokud víte proč se mi to děje, nevíte co s tím/jak s tím bojovat?

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 1687 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nevím, co je mluvit na pohodu, nebo mluvit lépe. V jakém smyslu?:

Doma jste ve známém prostředí,. mluvíte o tom,. co vás zajímá, co tře a osřebujete od rodičů atd. Nepřemýšlíte nad formulací atd.

Ve škole jde o kolektiv vrstevníků, reagujete i na dotazy učitele. Zřejmě trpíte trémou,, nejste jistý, zda učiva dobře znáte,. Nebo neumíte „přepnout“ mezi řečí doma a ve škole.

Nevím, jak probíhá výuka, zda můžete o určitém jevu diskutovat, ptát se na podrobnosti, vyslovit svůj názor. Tím se učíte mluvit a upevňujete si i vědomosti.

Pokud mlčíte,. jste v nevýhodě. Nebýt jen pasivním posluchačem, alee nebát se zeptat, pokud vám není něco jasné.

Možná máte malou slovní zásobu a špatně hledáte slova a formulace.

Zkuste se zamyslet třeba nad formulací svých otázek. Vkládáte jich hodně,. někdy jsou příliš stručné, téměř všechny začínají Jak, Co. .

Stručné otázky nemá rád ani robot. na Odpovědích.

Je možné přece jinak formulovat, i to rozvíjí slovní zásobu.

-
Jak se zbavit „kuňkání“, např. Co mohu udělat pro to, abych se zbavil kuňkání?

Neznám vás, takže mohu reagovat jen obecně.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Tréma, nízké sebevědomí (to druhé nahrává i tomu kuňkání), …

Doma člověka nic z výše uvedeného nesvazuje.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Doma jsou na vás zvyklí, ve škole jste pod vlivem pedagogů, kteří vás chtějí chtějí přizpůsobit obrazu svému. Možná vám, nebo někomu něco vytýkali na vyjadřování a to se pak nese v podvědomí žáků a vytváří obavu, nejistotu projevu. Vy možná víte, co říci, ale máte strach , že budete kritizováni za formu projevu a proto nemluvíte dobře. Nevhodná slova, nejistota a podobně. Trénujte si to a pohovořte o tom s rodiči, aby vás sledovali, opravovali a pomohli vám.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek