FlAsh_7

Proč mluvím lépe doma, a ne ve škole?

Proč mluvím lépe doma a ne ve škole? Doma se mi mluví úplně na pohodu, ale ve škole se mi hůř mluví. Pokud víte proč se mi to děje, nevíte co s tím/jak s tím bojovat?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, co je mluvit na pohodu, nebo mluvit lépe. V jakém smyslu?:

Doma jste ve známém prostředí,. mluvíte o tom,. co vás zajímá, co tře a osřebujete od rodičů atd. Nepřemýšlíte nad formulací atd.

Ve škole jde o kolektiv vrstevníků, reagujete i na dotazy učitele. Zřejmě trpíte trémou,, nejste jistý, zda učiva dobře znáte,. Nebo neumíte „přepnout“ mezi řečí doma a ve škole.

Nevím, jak probíhá výuka, zda můžete o určitém jevu diskutovat, ptát se na podrobnosti, vyslovit svůj názor. Tím se učíte mluvit a upevňujete si i vědomosti.

Pokud mlčíte,. jste v nevýhodě. Nebýt jen pasivním posluchačem, alee nebát se zeptat, pokud vám není něco jasné.

Možná máte malou slovní zásobu a špatně hledáte slova a formulace.

Zkuste se zamyslet třeba nad formulací svých otázek. Vkládáte jich hodně,. někdy jsou příliš stručné, téměř všechny začínají Jak, Co. .

Stručné otázky nemá rád ani robot. na Odpovědích.

Je možné přece jinak formulovat, i to rozvíjí slovní zásobu.

-
Jak se zbavit „kuňkání“, např. Co mohu udělat pro to, abych se zbavil kuňkání?

Neznám vás, takže mohu reagovat jen obecně.

Další odpovědi
ivzez

Tréma, nízké sebevědomí (to druhé nahrává i tomu kuňkání), …

Doma člověka nic z výše uvedeného nesvazuje.

Kelt

Doma jsou na vás zvyklí, ve škole jste pod vlivem pedagogů, kteří vás chtějí chtějí přizpůsobit obrazu svému. Možná vám, nebo někomu něco vytýkali na vyjadřování a to se pak nese v podvědomí žáků a vytváří obavu, nejistotu projevu. Vy možná víte, co říci, ale máte strach , že budete kritizováni za formu projevu a proto nemluvíte dobře. Nevhodná slova, nejistota a podobně. Trénujte si to a pohovořte o tom s rodiči, aby vás sledovali, opravovali a pomohli vám.