MonkeyKing

Proč Milan Kundera nechce mít nic společného s Českem?

víte, že se mu ani nedivim…

Nejlepší odpověď
annas

Proč nikam nejezdí?

"Spisovatel do Česka asi jen tak nedorazí. Nesnese už cestování letadlem. Nejezdí ani na své zamilované ostrovy klidu na Island a na karibský Martinik.

S veřejností Kundera komunikuje jen skrze své romány a eseje, které píše francouzsky. Nedává svolení k překladům do češtiny. Skrývá se, nekomunikuje s novináři.

Ale vztah k Česku stále má. Do nedávné doby k nám jezdil v převleklu, navštívil i divadelní představení. Telefonuje se svými přáteli.

Propaguje českou hudbu atd.

"Proč píše jen francouzsky? V roce 1995 to vysvětlil takto: „Za těch dvacet let jsem přečetl pramálo českých knih. Nezlobte se na mne kvůli tomu. I když s ženou mluvím česky, jsem obklopen francouzskými knihami, reaguji na francouzský svět. To se muselo projevit ve volbě jazyka, kterým píšu.“

Přečtěte si zajímavou prezentaci, v níž se dovíte víc.. Měl také jiný názor na vývoj společnosti atd. „Usmiřování“ s Havlem.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:6DCJKCAs­NE8J:dumy.cz/stah­nout/20670+&cd=­4&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cl­ient=firefox-b

NÁZEV ŠKOLY: ZŠ a MŠ Osoblaha
AUTOR: Mgr. Jana Kolbeová
NÁZEV: VY32_INOVACE04_ČES­KÝ_JAZYK_A_LI­TERATURA
TEMA: Česká literatura 2. poloviny 20. století
ČÍSLO PROJEKTU: 1.07/1.4.00/21.0816
Milan Kundera – Práce s novinovým článkem

Další odpovědi
Drap

Je to jeho rozhodnutí a těžko soudit něčí myšlenkové pochody. Pokud se mu nedivíš, nikdo ti nebrání, abys ho následoval.

anonym

…neznám jeho důvody, ale nedivím se. Ono těch důvodů k hrdosti na českou povahu a český národ kvapem ubývá paradoxně tím rychleji, čím víc jsou slyšet hlasy rádo by vlastenců a nacionalistů.

dudu

Je to starý pán /nar. 1929/, komunisté se k němu zachovali jako hovada a on snad odpustil, ale určitě nezapomněl.

kurec

Srovnej Čr a francii a schválně kdo se má lépe