TommyKiller1

Proč mi zaléhává v uchu, když hraju delší dobu na klarinet?

Hraju v cimbálce, a když máme hraní, tak mi tak po 4–5 hodinách zaléhává v uchu (vždycky v levém). Asi to souvisí nějak s tlakem, může mi to někdo vysvětlit přesněji? A je to náhoda, že to je vždycky v levém? Už jsem si na to za těch asi 8 let hraní celkem zvykl, ale je to nepříjemné…

Odpovědi
anonym

Protože nejsi stroj. Každý oragnismus se opotřebovává a sluch rozhodně není z kamene, aby si ho mohl namáhat klarinetem, bez chráničů sluchu, alespoň ve formě špuntů do uší. Není to tak, že pak neuslyšíš ostatní, protože je uslyšíš, ale tvůj sluch už nebude tak namáhaný a nebude ti pak už ani zaléhat ucho. Pokud budeš dále hrát bez ochrany, tak se ti může stát, že budeš brzo hůře slyšet a začne ti pískat/šumět/bublat v uších a to klidně i nonstop. Já s tím žiju 24 hodin denně, takže vím o čem mluvím. ŘÍká se tomu tinnitus:

Tinnitus je odborné označení pro šelest v uších, které může v různých intervalech zesilovat či zeslabovat. V poslední době je tomuto psychicky náročnému onemocnění, vyznačující se depresemi či nespavostí, vystaveno stále více lidí, což je spojeno s narůstajícím hlukem i stresem.

Pro vznik tinnitu může existovat celá řada příčin (od ušních zánětů až po úraz v oblasti hlavy, krku). Pro léčbu neexistuje zatím spolehlivá metoda, je ovšem možné tinnitus mnoha způsoby zmírnit. (U mě nic nezabralo..)

V poslední době jsou hledány nové postupy terapie, jako například léčba tinnitu pomocí pulzní magnetoterapie.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tinnitus

To se ani nebavím o možné hyperakuzi. O které se dočtete zde spolu s dalšími informacemi: http://www.2ou­ska.websnadno­.cz/Sluchove-vady.html