Jiří Bohumil

Proč mi některá videa v .mp4 nepřerušovaně nejdou při přenosu z NB do TV přes wifi?

Mám smart TV Samsung a u té používám SW SmartWiev pro přenos videí z NB do TV pomocí wifi. Při přenosu souborů videí s koncovkou .wmv (z DVD), .mpg a .avi jde vše bez problémů. Ale u souborů s příponou .mp4 to je rozdílné. Má videa, která „stříhám“ v MovieMarkeru a ta mají rozlišení 1920× 1080 – obsah dat 173MB/1min., nejdou při přenosu plynule, ale po pár sekundách se „načítají“ a vždy se obraz přeruší. Přitom ale mám „stažená“ videa ze serveru na netu, rovněž s koncovkou .mp4, a ta mají podstatně menší obsah dat a jdou při přenosu mezi NB a TV bez problémů. Takže mé video, o délce trvání 10 minut, má obsah dat 1,74GB a při přenosu se zastavuje a „načítá“ a stažené video o délce trvání 9 minut, má obsah dat pouze 54MB a jde bez problémů.
Pokud ale spouštím má videa o vysokém obsahu dat z flešky, nebo ext.HD, do TV přes USB kabel, jdou bez problémů.
Může mi někdo vysvětlit, o co jde? Zřejmě to bude mít souvislost s rozlišením a rychlostí přenosu na wifi, ale není mi jasné, že oba soubory v .mp4, mohou mít tak rozlišný obsah dat. A případně co provést s těmi mými, aby byl jejich obsah dat menší a dala se přehrávat bez přerušování a „načítání“. Jestli použít nějaký videokonvertor, případně nějaký komprimovací SW.
K tomu ještě dodávám, že původní „nahrávky“ jsou v provedení souborů s příponami .MOV (kamerka), nebo v .3gp (sartphon). A v tom MovieMarkeru je možno ukládat videa pouze ve vysokém rozlišení-1920×1080-s obsahem dat 173MB/1min., nebo pro počítač-854×480-s obsahem dat 41MB/1min. Ale i při tom rozlišení pro počítač mi stále vychází obsah dat na 10 minut 410 MB a u těch „stažených“ je pouze 54MB na 9 minut.
Takže v tom mám jaksi „nejasno“. Má někdo stručné vysvětlení? Za odpovědi děkuji.

Odpovědi
cochee

Stručně: mp4 není přímo formát videa, ale tzv. kontejner, stejně jako třeba avi. To znamená, že navenek se tváří jako video, ale uvnitř může být to video kódováno různými způsoby, a to je právě asi to, co dělá ten Moviemaker: původní MOV nebo 3gp dekóduje (pozor, i tyto dva formáty jsou kontejnery!) a originální proud dat jen přepočítá na nové rozlišení a pak to zase přezakóduje, tentokrát do mp4. Musel bys použít nějaký nástroj, myslím že to umí i některé přehrávače videí ve Windows, který by ti prozradil, co že to ten který kontejner (MOV, 3gp, mp4) v konkrétním případě obsahuje. Pro úplnost, různým způsobem může být zakódován i zvuk, ale jeho datový objem je ve videu oproti videodatům zanedbatelný. A poslední poznámka, stejný problém by mohl nastat i u toho avi, rovněž kontejner, který může obsahovat video"cokoliv". Jen jsi asi měl štěstí, anebo nekóduješ do avi (nebo to moviemaker neumí).

Jiří Bohumil

cochee, děkuji za reakci, ale ještě bych se zeptal. Takže .mpg je taky ten kontejner? Rozuměl jsem tomu dobře? Dříve jsem „stříhal“ videa ze starší kamery v Pinacle, ta nakonec ukládala soubor do .mpg, s obsahem dat cca 24,8MB/1min. Tato videa jdou při přenosu přes wifi rovněž bez problémů.
Je tím problémem tedy obsah dat, nebo to kódování ve vztahu k přenosu přes wifi? Když jinak, při propojení po USB kabelu z ext. úložiště, TV bez problémů ty mé .mp4 přehrává? Takže si myslím, že to „nezvládá“ to wifi. A myslíš, že kdybych to v tom MovieMakeru ukládal v tom rozlišení „pro počítač“, které má obsah dat 41Mb/1Min. že by to mohlo jít?
Ale asi to bude nejjednodušší vyzkoušet. Některé „projekty“ mám ještě uložené a tak je zkusím uložit v tom menším rozlišení a uvidím, co to udělá.
A případně zkusím Videokonvertor, nebo Videograber, třeba s tím něco dokáží taky udělat. Příjemnou neděli.

cochee

Jo, mpeg je taky kontejner, ale na rozdíl od jiných může obsahovat pouze videa v různých normách mpeg komprimací (seznam na http://cs.wiki­pedia.org/wiki/MPEG). (Co kontejner není, je třeba WMV, jenže tam to je trošku jinak: WMV je uloženo v kontejneru ASF a ten může obsahovat 3 různé druhy videa, soubory se ale neoznačují ASF, ale právě tím konkrétním druhem videa – tedy WMV a podobně. Podle mě lepší řešení pro identifikaci druhu videa.) Problém bude určitě v té wifině, že nestíhá přenášet, rozlišení „pro počítač“ si vyzkoušej a uvidíš – podle mého to stíhat bude, otázkou je, jestli ti bude stačit kvalita obrazu. Programy samozřejmě vyzkoušej, velmi často tady lidi doporučují třeba program FormatFactory, třeba to bude úplně nejlepší (já s ním zkušenost nemám). Taky přeju hezký zbytek víkendu.