Dochy

Proč mi nefunguje připojení jednoho NTB přes WiFi?

Zkusil jsem se doma připojit s pracovním NTB na domácí WiFi router/ADSL modem. Na router je připojeno několik dalších PC i telefonů a bez problémů. NTB se podle všeho připojil, převzal adresu z DHCP… no a tím to víceméně končí. NTB je připojen, ale tvrdí že internet nemusí být k dispozici. Když jsem zkusil ping, neprojde ani na ten router (stále u ostatních zařízení je vše OK a je možno připojit i nové zařízení).

NTB je schopen se přes WiFi připojit. Bez problémů se připojí třeba k hotspotu na mobilu. Jen s tím routerem si nerozumí a nevím proč. Drátem se ke stejnému routeru připojí bez potíží. Black list na routeru nemám, zkusil jsem prolézt veškeré nastavení jestli někde něco nemůže spojení blokovat, ale nenašel jsem nic podezřelého.

Odpovědi
anonym

Ahoj Dochy, možná si nějak nerozumí nastavení routeru a nastavení počítače. Zkus taky poradce při potížích Windows, třeba ti řekne víc.

Roman71

Zkusil bych pro jistotu zkontrolovat šifrování (WPA-PSK(2)), možná jsou vzájemně nekompatibilní, ale to by se tuším ani nepřipojil k routeru, i kdyby ho viděl. Co zkusit aktualizovat firmware směrovače? To by mohlo pomoct.
Každopádně problém bude ve způsobu bezdrátové komunikace.

aliendrone

Zkus mrknout na nastavení adaptéru v notebooku, neběží v módu 802.11ac?

Dochy

Alien: Kde to najdu a co to změní? Podle mně WiFi spojení naváže, k AP se přihlásí, ale ty vyšší vrstvy pak nějak váznou. Ve vlastnostech adaptéru je:
Bezdrátový režim 802.11 a/b/g: DualBand a/b/g
Bezdrátový režim 802.11 n/ac: ac (zkusil jsem přepnout na „n“, bez efektu)

aliendrone

OK, aliendrone říká:

  1. Resetuj router (nikoliv reboot, ale RESET!) Proč? Páč si možná v minulosti někde na něm něco upravil a už si to nepamatuješ, v defaultu jsou obvykle nastaveny na režim maximální kompatibility. A stejně máš na čase si změnit hesla, vím to! ;) Hele, tyhle krámy tak jako tak NUTNĚ potřebují čas od času přinejmenším reboot pro správnou funkci a po takové proceduře se „záhadný problém“ nezřídka „opraví sám od sebe“. RESET je ovšem lepší (nejen kvůli těm možným pozapomenutým úpravám), jakoliv s sebou přináší větší opruz (celkové znovunastavení)! :)
  2. Tím jsi omezil v zásadě problém na adaptér NTB. V konfiguraci adaptéru pro svoji DOMÁCÍ síť prolez jednotlivé položky a kontroluj jejich nastavení, jestli odpovídají wifi nastavení routeru. Prostě projdi všechno (tolik toho zase není, neboj).

Příklad: Esli jsi Vojta a používáš PSK, tak mrkni na čem jede ověřování. Typicky – router TKIP, adaptér CCMP > hned jsi v loji, chápeš?
Víc mne takhle z hlavy nenapadá. :)

Dochy

Tak dnes jsem to zapnul a NTB se sám bez jakéhokoli mého zásahu připojil. Včera teda kluk provedl poctivý reset (volala mi žena do práce jakto že jí nefunguje síť na jejím NTB, a že na telefonu jí funguje a co s tím má dělat, pak opravila že ani na telefonu nefunguje a o chvíli později ať to neřeším, že syn vypnul modem)

Konkrétní příčina tedy zůstává neznámá, PC a modem se z nějakého důvodu tehdy nedomluvili…

Všem díky za snahu.

aliendrone

Dochy>>> Hlavně že to jede, zvláště v téhle dnešní situaci bez netu je pakec. NJN, já to říkal, že reset to může vyřešit. Vítej v mém „Světě záhad a nevysvětlitelných událostí a jak je v praxi řešit“! ;) :D

Dochy

reboot jsem samozřejmě zkoušel, tvrdej reset ne. Zkusit večer můžu, nic mi to neudělá…

Co se týče těch nastavení – samozřejmě můžu projít ještě jednou, ale už moc nevěřím že by se tam mohl objevit ještě nějaký nesoulad. Zas tak často si s nastavením nehraju a na pracovním notebooku prakticky vůbec. Ale prolezu…

Ta situace kdy veškeré přihlašování projde, PC a router se evidentně vidí, slušně se pozdraví a pak jsou pro sebe navzájem vzduch mně ale opravdu s..irituje

Dochy

Roman:
Nastaveno:
WPA2-PSK (alternativa AUTO)
encryption: AES (AUTO, TKIP)
Mode 802.11b/g/n mixed
ostatní AUTO

Roman71

Dochy: Windows má v konfiguraci připojení zadané adresy na DNS server(y)?

Dochy

Vše přes DHCP
V podrobnostech vidím vše: brána, DHCP, DNS: 192.168.1.1

Ping 192.168.1.1 ne­pingne

Roman71

Dochy, zkusil bych to takhle:
IP: 192.168.1.2
Maska: dle IP adresy (255.255.255.0)
Gate: 192.168.1.1
DNS: adresy od poskytovatele připojení

Takhle mi to tu funguje naprosto normálně 🙂

Dochy

USERR5: Díky, ale zkoušel jsem. Windowsy mi jen tvrdí, že se s nimi nebaví DNS server a řešení nemají.