Kelt

Proč mi jedno DVD blbne v přehrávači?

Tak jsem si třídil DVD a našel jsem tam DVD z 30. ročníku Kysuckého maratonu v Čadci z roku 2004, kdy jsem týden před tím uběhl také maraton v Praze. Doufal jsem, že se s odstupem a s dobrou technikou podívám na video ale.. Protože nemám jediné DVD, mám hodně filmů, mohu srovnávat. Toto DVD neukazuje stav na displeji, každou chvíli se zastaví, zvuk jde, obraz je nejasný, pohyby jsou nekoordinované, divné skoky a přitom zvuk je OK. Toto video se nahrávalo přímo kamerou během závodu a pak každý dostal DVD, tedy vypálený disk. Na PC mi to nepřehrávalo, předpokládám, že se za těch 15 let nezměnily přehrávače na DVD z hlediska funkce. No doufal jsem, že se na to podívám a zavzpomínám na onu dobu, bohužel, technika je proti mně. Možná mi pomůže převést to na počítači na jiný formát, který si můžu prohlédnout lépe. Další možnost, že pořadatel bude mít i po 15 letech archivovaný záznam a bude ochoten mi ho poslat, asi nebude moc reálná. Ale je to zvláštní, že zvuk jde dobře a film se zastavuje a seká. Čím to může být a co mi poradíte, abych to shlédl v kvalitě? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud je DVD čisté a nepoškrábané, pak mám obavy, že došlo k jinému poškození. Zkus nejdřív vyčistit lihem. Sice tak stará DVD nemám, ale přece jen 15 let je dost. Ani záznam na DVD není věčný.

Další odpovědi
Edison

Já dodám, že vypalovaná DVD nevydržej tolik, co lisovaná. Další věcí je, jakého systému to DVD vlastně je: R +R a další. Další věcí je, jakou hustotou je vypáleno, jaký dfatovým tokem renderováno a další a další okolnosti.

Hlada

To je docela časté. Z laseru jde nízké napětí, signál nejde spolehlivě dekódovat. Bylo by sice možné zvýšit výkon laseru nebo zisk předzesilovače, jsou to ale úpravy, které není možné doporučit. Uživatelsky je možné jen vyčistit disk a čočku snímače nebo vyzkoušet jiný přehrávač. Když to nečte, tak se to nedá převést na jiný formát.

mosoj

S největší pravděpodobností by to šlo přehrát na té mechanice, která to nahrála.
Zkus více mechanik. Třeba u kamarádů a pod.