mzm

Proč měly Š130 RS malinká kolečka?

Tedy doufám, že je to Škoda 130 RS.
Jsou ta malá kola kvůli „jednotnému“ podvozku, aby se snížila světlost nebo to má jiný důvod?
(foto vlastní)

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak jednoduché to není! Záleží z jakého úhlu pohledu se na problém velikosti kol díváš. Pro brzdění jsou velká kola špatně.

http://www.au­to.cz/kola-a-jejich-vliv-na-jizdu-jestlize-kola-delaji-auto-100014

Další odpovědi
Kepler

Vypadají menší, protože mají nízkoprofilové (a širší) galoše, které líp sedí v zatáčkách – to je hlavní důvod. Vedlejšími účinky jsou nižší neodpružená hmotnost kol (spolu s hliníkovými ráfky), nižší světlost vozu. To vše má velký vliv na jízdní vlastnosti.

mzm

Kdyby malinká kola byla výhoda, tak by aspoň okruhové speciály jezdily na malinkých kolečkách. Ale nejezdí.

Kepler oni jen menší nevypadají, i disky jsou viditelně menší než všechno, co jsem dosud viděl.

mzm

… když nepočítám motokáry. :)

Kepler

No, F1 je o moc větší nemají. Ale pro toto auto a v té době to asi bylo nejoptimálnější řešení. Jinak ty výhody které jsem popsal platí pro každé auto se sportovním svezením.