Avatar uživatele
Pokročilý

Proč máme na erbu dvouocasého lva ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Už jsem vám psala, kdybyste se podívala do archívu odpovědí, měla jste odpověď hned.

http://www.odpovedi.cz/…

----

Tehdy jsem napsala:

Podle kroniky tak řečeného Dalimila dostal erb stříbrného lva v červeném poli Vladislav II. od císaře Friedricha I. Barbarossy odměnou za pomoc při válečném tažení proti lombardským městům, která odepřela císaři poslušnost, a zvláště pak za pomoc při dobytí Milána dne 23.7.1158. Vladislav II. se za odměnu stal od roku 1158 i českým králem. Historicky je však lev ve štítě doložen poprvé až na pečeti markraběte moravského Vladislava Jindřicha, připojené k listině datované dnem 31.12.1213. Tato pečeť nese obraz jezdce vlevo obráceného, který v pravici drží praporec a v levici štít se lvem. Poněvadž je jezdec zobrazen z pravé strany, je viditelná jen polovina štítu, který drží před svou hrudí, a nelze tedy říci, má-li lev dva ocasy nebo jen jeden.

Údajné rozhojnění ocasů českého lva z jednoho na dva se dostalo, podle rukopisu oseckého kláštera, Přemyslu I. Otakarovi v roce 1204 od císaře Otty IV. za pomoc při vojenském pokoření odbojných Sasů. Český lev tak získal na určité mystičnosti a nadpřirozenosti. Nesporné vyobrazení dvouocasého lva vidíme teprve roku 1247 na pečetích kralevice Přemysla, syna Václava I. A potomního Přemysla II. Otakara. Od poloviny 13. století se erbovním znamením českého státu stal stříbrný, zlatě korunovaný, dvouocasý lev ve skoku s červeným jazykem v červeném štítu. Později tento znak převzala Československá republika. V roce 1960 byl tento znak částečně pozměněn (lev přišel o korunku a změnil se i štít znaku). Dnes je ovšem opět používán znak, který vznikl mezi lety 1919 - 1920.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

On ale má tři.


Avatar uživatele
Pokročilý

No tři ocasy teda nemá! Má dva a příčiny přidání druhého ocasu nebyly nikdy jednoznačně vysvětleny.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/% C4%8Cesk%C3%BD_lev_%28heraldik a%29


Avatar uživatele
Registrovaný

Souvisi to ,dle jedne knihy, s ucasti Premysla Otakara I.-nejsem si jista- ns jistem voj.tazeni, a protoze bylo vitezne, dostsl lev v erbu stribrnou barvu s dva ocasy. Ale zrejme to budou historicke smyslenky, nrbylo to nikdy verohodne dolozeno

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.