Syd

Proč mám na rodným listě napsáno „Česká republika“, když jsem se narodila před jejím vznikem?

Rodný list je vydaný v roce 1992. Na léta 1990–1992 se sice Československá socialistická republika přejmenovala na Československou federativní republiku, tedy podle slova federace z toho vyplývá, že obě země byly jaksi právě samostatnější – federace Čes. a Slov. republiky, ovšem jestliže to byl oficiální název, tak to prostě byl oficiální název, zrovna tak jako občany (federace) USA jsou všichni ať už Alabamy nebo Nevady.
Zamyslela jsem se nad tím, když jsem v jednom řekněme průzkumu napsala jako stát, kde jsem se narodila, Československo, jenže je to de jure v rozporu s údajem v rodným listě, byť je to de facto správně. Tak kde jsem se teda narodila?

Nejlepší odpověď
baghira

Narodila ses v ČSFR, ale matriky tehdy byly v působnosti národních ministerstev vnitra, takže jsi dostala rodný list České republiky.
Státní občanství a rodný list spolu nijak nesouvisí (ač se to může zdát divné).

Další odpovědi
P.T.

Otázka dobrá pro matriku 🙂 Podle mého v ČSFR.