Usoman

Proč mají všechny meteorické krátery téměř dokonalý kruhový tvar, když tělesa většinou nedopadají kolmo, ale pod úhlem?

Proč drtivá část kráterů nemá tvar elipsy? Jen malá část těles dopadne v 90° (kolmo). Na měsících, planetách nebo na Zemi je většina kráterů kruhová. Jak je to možné?

Nejlepší odpověď
Kepler

Při dopadu těles o vysoké rychlosti se veškerá kinetická energie ve zlomku vteřiny mění převážně v energii tepelnou a výsledkem je expoze. Tlaková vlna se šíří podle Pascalova zákona rovnoměrně všemi směry. Tak si to aspoň vysvětluju já. Při malých rychlostech je to jinak, koulař v písku skutečně vytvoří cosi jako elipsu.

Další odpovědi
Edison

Většina velkých a rychlých meteoritů na zem ani nedopadne a končí explozí ještě v atmosféře. Takže se taky přikláním k tomu, co píše Kepler. Jen ty největší, jako ten před 65 mil. lety, co vyhubil dinosaury, ještě když se dotkl země, tak jeho druhý konec byl ještě ve vesmíru, tedy pořád vysoko nad stratosférou. Ale to byl spíš asteroid, než meteorit.

Radius

Malá tělesa shoří v atmosféře a jinak hodně těles skončí v moři, na poušti nebo v Antarktidě.