bolak

Proč mají věty „to JE k ničemu“ a " to NENÍ k ničemu" stejnej význam?

A třeba „to JE nesmyslné“ a „to NENÍ nesmyslné“ mají výnam opačný…

Nejlepší odpověď
annas

V češtině jsou dva zápory – členský (slovné – popírá platnost jednoho členu – to je k ničemu) a větný – popírá platnost celé věty – to není k ničemu.
Zápor větný se tvoří:

  1. tvarem určitého slovesa a záporky ne – zápor od je: není (to tak).
  2. tvarem určitého slovesa a záporky ne + použitím záporného zájmena nebo příslovce – není to k ničemu – dva různé zápory vedle sebe, zápor se ruší.

U věty „je to k ničemu“ – je zápor jen jeden – záporné zájmeno – popírá jen část věty.
Stejně tak: je to nesmyslné – jeden zápor – zápor členský (slovní) = zápor částečný.
Není to nesmyslné – dva zápory = zápor větný, ale významově se ruší = klad.

Další odpovědi
Lucijej

Podle mě to má opačný význam ve své podstatě. Když se řekně, že to není k něčemu, tak je jasné, že to je k něčemu, ale akorát l úplně něčemu jinému, než dotyčný chtěl. Takže i když to je k něčemu , ale pro dotyčného to není k ničemu :o)
Doplňuji:
Teda s MonkeyKingem nesouhlasím s tvrzením, že česká věta se dvěma zápory zůstává záporná. Naopak ty zápory se vyruší a tím pádem dostává kladný význam.
To není vysoké. = Je to nízké.
To není nevysoké. = Je to vysoké.

To že uvedená vazba „je to k ničemu“ a „není to ničemu“ je spíš ustálený záporný výrnam, ale gramaticky mají opačný význam.

MonkeyKing

Protože v českém jazyce dává klad+zápor= zápor (to je i v angličtině), jenže také zápor+zápor=zápor.

Př.: To je nic = zápor, to není nic = také zápor.

Je to nelogické, ale je to tak.

bolak

annas: já to nechápu :) na mě je to moc složitý… ale možná že se mi to časem nějak podaří pobrat. Nic není nemožné.

A ještě dotaz, čím to že „nepatrně“ a „patrně“ nejsou protiklady?

annas

Ve slovníku PSJC a SSJC i byla slova patrně a nepatrně příslovce,
Význam:
Nepatrně – příslovce. 1. nevýznamně, nevýznačně, prostě,
2. ve zcela skrovné míře, zcela málo, maličko. Klidný jeho hlas se nepatrně chvěl x patrně chvěl…

Patrně – příslovce – 1. způsobem dobře pozorovatelným, viditelně, zřejmě, jasně, zřetelně, srozumitelně

2. pravděpodobně, asi, možná, snad.

Dnes uvádí SSČ u příslovce „nepatrně“ zachovaný vztah k příd. jménu nepatrný = 1. velmi malý, 2. málo znatelný .

U "patrně = modální částice (změna slovního druhu) pak je zmiňovaný jen původní význam č. – pravděpodobnost, asi, možná, snad.

annas

Doprčic, teď jsem se s tím psala, byla jsem odhlášená, napíši znova. Musím se pořád přihlašovat.