Avatar uživatele
Bronzový

Proč mají sochy moai na Velikonočních ostrovech těla pod zemí?

Někoho napadlo u těch soch, co mají nad zemí jen hlavu odkopat hlínu a zjistilo se, že některé sochy jsou zakopané 2m v zemi (i více). Jaký to mělo smysl? Kvůli stabilitě jistě ne. I některé památky jsou zakopané hluboko v zemi. Čím to je?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

"Sochy na Velikonočním ostrově nemají jen hlavy, ale celá těla! Archeologové se k nim teď prokopávají

Všichni byli překvapení, když se ukázalo, že sochy moia mají pod zemí těla. Mysleli si, že jsou tu jen hlavy, protože okolo 150 soch bylo až po ramena pohřbeno do sopečného svahu, a to jsou ty nejznámější, nejkrásnější a nejvíc fotografované sochy na Velikonočním ostrově,“ vysvětluje americká archeoložka Jo Anne Van Tilburgová z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Pod jejím vedením probíhá na ostrově výzkum, jehož cílem je řádně zdokumentovat všechny sochy v jejich celistvosti. „Jak vypadají, kde byly objeveny, jak souvisejí s místem nálezu. Je nezbytné vytvořit soupis těchto soch coby artefaktů za účelem jejich ochrany pro budoucí generace,“ přibližuje poslání expedice Tilburgová. Její tým již odhalil, že spodní části soch mají vytesané glyfy – různé čáry a ornamenty, jejichž význam zůstává archeologům nejasný. Podle jedné z teorií mohlo jít o podpisy dávných sochařů nebo o označení majitelů soch.

Sochy hlav z Velikonočního ostrova zvané Moai jsou již notoricky známé. O jejich původu se však stále vede mnoho debat jak mezi seriózními vědci, tak mezi záhadology. Nedávno byla odhalena další zajímavá fakta o těchto tajemných sochách." atd.
------

Další tajemství Velikonočního ostrova odhaleno.

"Během vykopávek u známých a záhadných soch obřích hlav Moai na Velikonočním ostrově bylo pořízeno mnoho fotografií které ukazují, že hlavy ve skutečnosti mají i těla, která jsou navíc bohatě zdobena detailním “tetováním”.
"Důvodem proč si lidé myslí že sochy tvoří pouze hlava je fakt, že je zde asi 150 soch zapuštěných až po ramena ve svahu sopky. A ty jsou také nejznámější, nejkrásnější a nejvíce fotografované z celého Velikonočního ostrova. A proto se většina lidí domnívá, že jde jen o hlavy.”

Archeologové dále zjistili, že těla soch Moai nebyla do země záměrně pohřbena, ale byla zasypána půdou a kamením až později. Sochy stály vzpřímeně na kamenné dlažbě, ve kterých byly vyhloubeny otvory pro umístění soch. Byla nalezena vodítka lan vytesaná v podloží a další kamenné nástroje pomocí kterých byly sochy zvedány.

V dlažbě pod jednou sochou našli vědci kámen s vytesaným symbolem srpku, který má prý představovat kánoi nebo loď vaka. Záda obou soch pokrývají petroglyfy. Mnohé z nich také zobrazují kanoe vaka a přímo naznačují spojitost s tvůrci soch.

Sochy Moai pokrývají Velikoční ostrov už od roku 1250. V Rano-Raraku a na jeho svazích je možné dosud nalézt 397 soch, z nichž některé dosahují výšky až 10 metrů a hmotnosti 80 tun. Nachází se zde i největší socha na ostrově délky 21,8 metru a hmotnosti 270 tun. "

http://extrastory.cz/…

https://www.pixer.cz/…


https://public-history.webnode .cz/…

Starobylé svědectví obřích kamenných hlav

Několik otázek a odpovědí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Na to by mohl možná odpovědět ing. Pavel Pavel.


Avatar uživatele
Zlatý

S jistotou se to neví, existuje množství teorií (wiki).


Avatar uživatele
Zlatý

Treba si uvedomiť, že sochy museli byť stabilne umiestnené, aby odolali tropickým smrštiam. To je jeden z pohľadov.
Prečo sa pozerajú na oceán? Novodobá migračná teória hovorí o nebezpečenstve z mora, príšelci z vôd oceánu hrozia zničiť civilizáciu Velikonočného ostrova? Aby sa jej ubránili, musia mať pevnú základňu. Alebo naopak, vítajú turistov z civilizovanej európy a Ameriky a opäť, aby vydržali ich nápor a aby ich neukradli, musia mať pevné základy.
Iný pohľad ukazuje na prácu Matky Prírody.


Avatar uživatele
Zlatý

Uvědomte si jak jsou ty sochy staré a pochopíte, že za tu dobu půdní sesuvy mohly sehrát značnou roli v jejich umístění. Půda je měká a napříč staletími značně pracuje, někde půda prostě jen zahrnula sochy do poloviny, jinde došlo i k jejich postupnému převrácení nebo naklonění.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

Veselá rekonstrukce transportu. V komentářích se lidem nelíbí, že socha má zavázané oči. :D
https://www.youtube.com/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4483
Zlatý Kepler 2264
Zlatý Drap 1870
Zlatý quentos 1650
Zlatý mosoj 1546
Zlatý marci1 1005
Zlatý led 1000
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.