Kepler

Proč mají na Slovensku takovou zálibu v pojmenování obcí podle dnů v týdnu?

Dunajská Streda, Spišský Štvrtok, Rimavská Sobota… Jsou podobně pojmenované obce i v ČR?

Nejlepší odpověď
led

Pôvodné „kalendárové“ názvy obcí vznikali na základe označenia dňa vzniku obce, alebo dňa význačnej udalosti. Druhá časť „kalendárového“ názvu obce bola buď na základe príslušnosti k menu majiteľa obce, panstva, prípadne blízkeho mesta, zemepisného útvaru… Niektoré názvy zachovávali aj pôvodné neslovenské meno majiteľa panstva.
Podobne vznikali pomenovania aj v Českých zemiach.

Informácia nielen pre spiatočníka hungarológa Ametysta:
Ste na omyle! Najprv si preverte súvislosti!
Pomenovanie Bratislavy maďarskou formou Poszony roku 1197 pochádza z maďarskej formy pôvodného pomenovania Bratislavy z 1.polovice X.storočia „*Božänjь“ podľa slovanského kniežaťa Božana.
Bližšie si môžte pozrieť zoznam historických pomenovaní Bratislavy https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Zoznam_his­torick%C3%BDch_n%­C3%A1zvov_Bra­tislavy
Tieto údaje nájdete aj v iných odborných zdrojoch.

Další odpovědi
Ametyst

Těžko říci, jestli názvy v Horních Uhrech zněly takhle nebo Dunajská Streda byla Dunaszerdahely…a nemělo to se slovenštinou nic společného. Stejně jako Pozsony.:-)

hapiky

To nevím, ale máme spíše zálibu ve vtipných či sprostých názvech:
OSLOVI, ŘITKA, MRCHOJEDY, NAHÝ ÚJEZD, KOZODIRKY, POLIPSY, PIČULÍN, PIČÍN, ČURANDA, ŠUKAČKA apod.

Bobek 2

Co se týče zmíněných tří měst, tak ve všech případech prý pojmenování pochází od toho, ve který den se v daném městě směly konat trhy. Jak v té souvislosti uvádí Wikipedie, maďarské jméno pro sobotu (szerda) je odvozeno od slovanského slova sreda = střední, tzn. den uprostřed týdne. Ale proč měli Maďaři sobotu uprostřed týdne, to už nevím. Dost pravděpodobně bude podobného původu i Streda nad Bodrogom. A mimochodem, Spišský Štvrtok se dříve latinsky označoval Quintoforum, což zřejmě vycházelo z počítání, že neděle je první den týdne.

V případě města Úterý v západních Čechách se také předpokládá, že to souvisí s dnem konání trhů (https://www.mesto-utery.cz/mesto-1/historie/).

Původ názvu obce Pátek u Poděbrad je jiný, už proto, že nikdy nebyla městysem a tedy nikdy neměla právo pořádat trhy. https://www.o­becpatek.cz/o­bec-patek/18 Nějaký historik to jméno odvozoval od nějakého osobního jména, podle lidové tradice byla vesnice založena byla založena pěti usedlíky, kteří tu postavili pět selských živností.

marci1

To tedy nevím. 🙂
U nás existuje (jestli se nepletu) třeba „Úterý“ někde u Plzně a „Pátek“ ve středočeském kraji.

Klaproth

Jezdil jsem na ryby k obci Pátek v okrese Louny.

annas

Doplním odpověď uživatele Bobek 2

Existuje obec Pátek u Poděbrad – původ obec byla založena v pátek.
Pátek

Pátek u Loun – podle trhových dnů v pátek.

Podle Místních jmen v Čechách.

Kepler

hapiky: a aby toho nebylo málo, tak si přejmenováváme Petřvald na Pičvold, Karvinou na Kurvinou. Asi by se toho dalo najít víc. 🙂

hapiky

Na Karvinsku byly kdysi pastviny. Kravám se říkalo Karvy. Od toho vznikla Karviná. Místní hlavní město ale byl Fryštát.