Kepler

Proč mají motorky většinou delší brzdnou dráhu než auta?

Přece i nejtěžší motorka má jen 1/5 hmotnosti auta i když na kolech má ale jen polovinu styčné plochy s vozovkou. Když se se za to opravdu chytne, tak letí přes řídítka. Je to normální i na sportovních kolech.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jo, opravdu? Možná proto, že na motorce na rozdíl od auta ještě pořád MUSÍŠ umět brzdit. https://motohou­se.cz/auto-vs-motorka-aneb-rozhovor-o-brzdach/ ;) :D

Další odpovědi
cochee

I když se zrovna přes řidítka nejde, tak ta fyzika funguje v menší míře i při méně intenzivním brzdění, tzn. většina hmotnosti motorky i s jezdcem, resp. těžiště celé soustavy, se posouvá silně směrem k přednímu kolu, jinými slovy brzdný účinek zadního kola je slabý. No a to už nemáš polovinu styčné plochy s vozovkou oproti dvoustopému autu, že? Zvláště když přední pneu motorky je daleko uzší než zadní.

Kryšpín

Záleží jak umí využít přední brzdu, jinak zabrzdí Valentino Rossi a jinak český pepík co honí machra s vykuchaným tlumičem, rovněž je reakční dráha a brzdná dráha, reakce řidičů je čím dál lepší a kratší / je to dílo her na počítači /, ale vyhodnocení situace daleko více horší.

xiperio

Píšete, že většinou. Asi proto, že většinou motorkáři, aby neletěli přes řídítka, tak na to tak nešlapou. Ale nech se vyjádří motorkáři.