Damiana

Proč mají liška i lišta stejnou zdrobnělinu?

Liška bez lišky, lišta bez lišty – a tak dále… V každém pádě je rozdíl jasný.
Ale zdrobnělý tvar je najednou stejný. Obě jsou lištičky. U lišty je to docela jasné, ale kde vzala té místo ká najednou i liška? Je nějaký konkrétní důvod proč jsou stejné?

Nejlepší odpověď
annas

Liška, lištička, lišťátko – staročeská slova. Původem lisa, stsl Lis6 (jer). Asimilací u západních Slovanů vznikla forma liška postupně z lištička – lisčka – liščka (z toho popř. lišťka = lištička) – a zjednodušeně liška.

Lišta – již staročesky lišta. Pochází ze střhněmeckého liste, dnes Leiste. Podobné výrazy např. v pol. listwa, z lestvica. Rozdílný hláskový vývoj.

Rozdíl mezi liškou a lištou, samozřejmě z hlediska tvoření slov.

Liška – vznik hláskovým vývojem.. Liška vzniklo ze zdrobněliny, tedy je zveličené..

Lišta je překlad z němčiny, slovo původní.

Lištička (liška) – bereme-i zpětně – přípona -ička . Liška se dnes uvádí jako slovo základové, i když je to naopak.

Lištička (např. lať, rám obrazu – rovněž přípona – ička.

Jde o příponu, kterou se tvořily názvy zdrobnělé, tj. menších rozměrů než podstatné jméno základní. Přípona byla shodná pro zvířata, lidi i věci.

Snad stačí. Kdyby mě ještě něco napadlo, doplním.

Další odpovědi
Braník

protože asi mají podobný slovní základ

Damiana

Braník: A proto tam je tička místo kička? U obou? Proč ne naopak? Co s tím má slovní základ společného? Počkám si na Annas…:-)

briketka10

Dami,
uděláš dobře Ann. se vyzná :))

annas

Ad Damiana i briketka, těší mě vaše důvěra, protože dost často slyším, že čerpám ze sterilních, školometských a zastaralých slovníků z r. 2011.

Navíc nevím, že název knihy Naše příjmení se píše s velkým písmenem:-))

Hlavně že mají pocit dokonalosti, i když nepřipustí, že tento obraz má trhliny…:-))

Samozřejmě že etymologické slovníky vydalo několik autorů, proto se může jejich pohled lišit. To, co uvádím, jsou názory nejméně dvou autorů. 🙂

Damiana

Annas: Vždycky lepší slovník z roku 2011 od moudrých mozků, než aktuální žvásty od nějaké duté hlavy:-))))

annas

Díky. -))

anonym

Mně se líbí, že v němčině je to s lištou jasné (die Leiste), ale u „lišky“ je to složitější. Liška (zvíře) je jasně der Fuchs, ale liška-houba je der Eierschwamm, ale v Rakousku a Bavorsku je to der Pfifferling… 🙂

briketka10

tak já německy vím houby Bohemico aspoň si
mi ji trochu osvěžila a to jsem na ni chodila :))

anonym

Briketko, osvěžím tě líp ! Podrobnost budou mailem! :D:D:D