Pilnacek2003

Proč mají Japonci znakové písmo a jaký mají Japonci původ?

Proč mají japonci znaky a jakého jsou japonci původu?

Nejlepší odpověď
annas

V roce 2011 se objevily nové informace.

https://plus.roz­hlas.cz/dialek­ty-odhalily-puvod-japoncu-6645812

Dialekty odhalily původ Japonců

" Archeologové našli stopy po dvou velkých migracích do Japonska. První podnikli v ledových dobách lovci a sběrači z asijské pevniny. Cestu jim otevřely pevninské mosty, které se vynořily z moře s poklesem hladiny oceánů. Tito lidé vytvořili tzv. džómonskou kulturu a uhájili ostrovy proti všem následným invazím. Soumrak jejich kultury se přiblížil před 2400 roky, kdy se na Korejském poloostrově ujalo pěstování rýže v zavlažovaných rýžovištích.

 Pěstitelé rýže pronikli až na japonské ostrovy, ovládli je a vytvořili tam tzv. jajoiskou kulturu. Jejich řeč se stala základem dnešní japonštiny a příbuzného jazyka, kterým hovoří původní obyvatelé ostrovů Rjúkjú ležících na jih od hlavních japonských ostrovů.

 Genetické studie dokazují, že moderní Japonci vznikli smísením lidí starousedlické džómonské kulury s přistěhovalými jajoiskými zemědělci. Současní obyvatelé Japonska nesou v dědičné informaci asi 40 % znaků typických pro jejich džómonské předky. Jazyky obou etnik však „nehybridizovaly“ stejným způsobem. Zemědělství, jajoiská kultura a jazyk jejich nositelů zcela převládly." atd.

"Japonština se od indoevropských jazyků výrazně odlišuje nejen svou gramatickou strukturou, ale má i hodně složitý systém písma používá souběžně dvě japonské abecedy (hiraganu a katakanu) a znakové písmo přejaté z Číny (kandži).

Čínské znaky se k zápisu japonštiny začaly používat přibližně v 8. století, vzhledem k naprosté odlišnosti obou jazyků však byly samy o sobě nedostačující (v japonštině bylo třeba zaznamenávat například i koncovky přídavných jmen a sloves).

Od 8. století se vyvíjely zjednodušováním některých čínských znaků písmena slabičné abecedy. Podle tradice byla hiragana vytvořena pro ženy žijící u císařského dvora, které ji v období rozkvětu japonské svébytné kultury (v tzv. době Heian) používaly k psaní básní, deníků, soukromé korespondence i původních literárních děl. Dnes se tato abeceda používá k psaní gramatických koncovek, partikulí a některých slov.

Neexistuje japonský prajazyk.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Od+8.+sto­let%C3%AD+se+vyv%C3%AD­jely+zjednodu%C5%A1ov%C­3%A1n%C3%ADm+n%C4%9Bkte­r%C3%BDch+%C4%8D%C3%AD­nsk%C3%BDch+zn­ak%C5%AF+p%C3%AD­smena+slabi%C4%8Dn%C3­%A9+abecedy.

--
Tteorie o vzniku znaků

„Prastaré texty vyprávějí příběh o Cangjíeovi (čti Čchang-ťieovi), který sestoupil z nebes, aby dal lidstvu čínské znaky. Traduje se, že když Cangjíe dokončil svůj úkol, pršelo z nebe proso a duchové z podsvětí naříkali a plakali.“

ento členitý, prastarý jazyk má mnoho aspektů. Jeho jedinečné vlastnosti – struktura, forma, styl a význam – stojí za to, abychom se čínským znakům věnovali trochu do hloubky.

Pradávní lidé na Východě užívali k zaznamenání informací metodu zvanou vázání uzlíků. Před více než 2 000 lety používali věštci znaky, vyryté na „věšteckých kostech“. Vyrývali své otázky do želvích krunýřů a drželi je nad ohněm. Trhliny v krunýřích poskytovaly odpovědi.

Qin Qihua, císař, který sjednotil Čínu, přikázal svému prvnímu ministrovi Li Siovi, aby sepsal a uspořádal do jednotné normy rozličné styly psaní v jeho říši. První čínský slovník se 3 300 znaky byl zaveden v roce 220 př. n. l." atd.

https://www2.e­pochtimes.cz/20080424­4996/Cinske-znakove-pismo-jak-pravi-legenda.html

http://eridanus­.cz/id32402/ja­zyk/jazyky/ti­betoc%282i%281­nske%281_jazy­ky/c%282i%281ns%282ti­na/Ucebnice/His­tory.htm

Další odpovědi
Drap

Patří do skupiny japonsko-rjukujských jazyků. V japonštině lze vystopovat stopu mnoha asijských i evropských jazyků. Podobně jak vznikla abeceda vzniklo něco jako znaková abeceda při vzniku písma a potřebě zapisovat jisté věci. Aby to nebylo tak jednoduché, tak některý znak lze číst na několik různých způsobů podle kontextu. Pokud tě to zajímá více, budeš si muset něco nastudovat. Tyto stránky mají pro toto příliš malý rozsah. Dost informací najdeš i na netu.
Syn mého souseda umí japonsky a tvrdí, že to neni až tak obtížné. Odjel do Japonska studovat, naučil se japonsky, pracuje tam, oženil se tam a líbí se mu tam.