Arbo

Proč mají gejši na zádech na kimonu ten polštář? Nevíte k čemu to slouží nebo jaký to mělo význam?

Nejlepší odpověď
marci1

Gejši-učednice majko nosí kimono s dlouhými kapsovitými rukávy a velmi výrazným obi, což je pás kimona, který se váže na zádech. Začíná u hrudní kosti a končí u pupku. Obi vlastně kimono nedrží, o to se starají provázky a sponky, které se teprve pod obi skryjí. Samotný uzel obi je velmi složitý a je zapotřebí mnoho vycpávek, aby vypadal tak, jak má. Gejša-učednice nosí velké široké obi, které na zádech tvoří jakoby baťůžek, z něhož pokračují dlouhé visící kusy obi až na zem. Oblečení dospělé gejši vypadá jednodušeji a více podtrhuje ženskou postavu a rukávy nejsou obvykle tak kapsovité jako u gejši-učednice. Obi je kratší a na zádech tvoří pouze malý uzlík, připomínající krabičku. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gej%C5%A1a

Další odpovědi
led

To je uzol mašle širokého textilného pásu sťahujúceho kimono, viazaného vzadu a držiaceho telo vzpriamené. K tomuto oblečeniu, kimonu, platia prísne pravidlá jeho používania, strihu a farebnosti, podľa veku a spoločenského postavenia nositeľky. Napríklad gejša, čo je vlastne spoločníčka (nie prostitútka) nech by bola akokoľvek na výške spoločenského postavenia, smie nosiť len kimono prislúchajúce stavu gejši svojho zaradenia do „hodnostného“ stupňa. Nesmie to byť kimono panej vyššej spoločnosti. Aj spôsob viazania uzla sa na tomto rozlíšení podiela.
Mužské kimono má užší textilný pás viazaný vpredu.