hanulka11

Proč mají cirkusy kruhovou manéž?

Doplňuji:
Umělci v cirkuse předvádějí svá čísla v kruhové manéži, aby je mohli všichni diváci vidět, aby si každý mohl ověřit, že nejde o žádný podvod. Už tradičně má kruhová manéž průměr 13 metrů. Je tomu tak od 18. století. Jako první založil v r. 1768 Philip Astley cirkus takový, jaký je dnes, s kruhovou manéží. Když nechal koně cválat v malém kruhu, všiml si, že mu odstředivá síla pomáhá udržet se na koni vestoje. Vypočítal nejvýhodnější průměr. Různé jezdecké společnosti ho napodobily a v Paříži vybudovala rodina Franconiů podle tohoto vzoru „olympijský cirkus“. Slova cirkus bylo užito poprvé v r. 1782 při krasojezdeckém představení. Jeho původ je z doby římské (slovo circus znamenalo kruh), kdy závodiště použí vali pro závody dvoukolých vozů.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Protože tam třeba klaun či jiná zvířata běhají dokola a kdyby to bylo čtvercové, narážel by při tom do maninelu.

Další odpovědi
mojitek

…aby mohli medvědi v šatičkách na mopedu objíždět dokola manéž a tím ukázat jak moc si „vážíme“ zvířecí krásy..