Clarie

Proč má zimní směs propanu a butanu méně butanu a letní více?

Proč zimní směs prapanu a butanu obsahuje 40% butanu a 60% propanu a letní směs 60% butanu a 40% propanu?

Nejlepší odpověď
mosoj

Protože propan má bod varu – 42,6 oC a butan –0,6 oC. 60% butanu by se v zimě špatně odpařovalo.
Důvod bude zřejmě ekonomický tak jako letní čas.

cochee

mosoj dobře, ovšem ten důvod je samozřejmě ekonomicko-technický, v zimě aby se to vůbec odpařovalo (techn.) a v létě, protože je butan levnější (ekon.) Kromě toho, mám podezření, že například PB směs pro plnění zapalovačů je daleko „víc butanová,“ někdy ten zapalovač po refilu vůbec nechce chytit.

mosoj

Určitě. Proto se obsah propanu na zimu zvyšuje. Já jsem narážel na to proč se to tak nenechá i v létě.