Avatar uživatele
annas

Proč má vlk tak špatnou pověst, když je to zvíře inteligentní a lidem se vyhýbá? Jak to bylo v historii?

V našem jazyce se řada přísloví, která berou vlka jako zlé zvíře a nepřímo vyjadřují, jakou o něm lidé mají představu, Např. „Člověk člověku vlkem“, „Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti“ nebo „Vlk v rouše beránčím“.

Kdy se v historii setkal člověk s vlkem?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? led, panenka, quentos, anonym, anonym, dagry, vagra, Dmitrij, iceT před 4868 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Vlk je v některých zemích považován za praotce kmenů či národů, nebo je brán jako sice neoblíbený, přesto však obdivuhodný konkurent člověka. Evropané však mají k vlku převážně negativní vztah. Neexistuje mnoho živočišných druhů, které by vyvolávaly u našinců takový strach. Snad za to mohou pohádky, které ukazují vlka jako zlého a hloupého zabijáka. Vzpomeňme například na Červenou Karkulku, Nezbedná kůzlátka či modernější Pohádky ovčí babičky a Jen počkej zajíci! Ještě v nedávné historii byl vlk považován za symbol ďábla a temnot.
Ke konci doby ledové žili vlk a člověk vedle sebe jako dva velcí konkurenti. Lovili stejnou kořist, ale pravděpodobně byli nuceni se vzájemně tolerovat.
Jedním z nejznámějších vlků je bezesporu „kapitolská vlčice“. Pověst vypráví o opuštěných dvojčatech Romulovi a Removi, které nalezla v rozvodněné řece Tiber vlčice. Zachránila je a adoptovala. Na její počest později Romulus a Remus založili na místě, kde je nalezla, město Řím.
Ve střední Evropě byl vlk bez milosti pronásledován. V pověrčivém středověku byl za symbol temné moci a k jeho přelstění se užívalo množství pověr, čar i mastí.
Roku 1930 vydal Rudyard Kipling známou „Knihu džunglí“. Její hlavní hrdina Mauglí je dalším příkladem mýtu „vlčího dítěte“, opuštěného vlastními rodiči a vychovaného vlky. Vlci zde, podobně jako v pověsti o založení Říma, vystupují jako hodní ochránci malých dětí.
O tom, že ani u nás nebyl pohled na vlky vždy tak jednostranný, hovoří například svědectví křesťanského misionáře z osmého století, ve kterém se praví: „Za to vykládal si každý za šťastné znamení, když uviděl vlka. Radoval se, že bude míti po celý den štěstí a úspěch…“

Zdroj: zkráceno z-http://www.je­ri.g6.cz/vlci/me­nu-id-61

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
venkovan

Kdo chce s vlky žíti … je víc myšleno, že v nějaké skupině lidí se ten co se do ní chce dostat musí se jí podřídit. Ale je to především jako negativní přísloví – když je to banda lumpů, tak pokud chce slušnější mezi ně, musí se přizpůsobit.
Funguje to když se někdo snaží třeba (je to lepší příklad) zlepšit výkon pracovní skupiny a k leplům dosadí šikovného, za pár týdnů šikovný je lempl a nebo v blázinci. Jejich spolupráce při lovu, postavení ve smečce je skutečně na vysoké úrovni a odbornou veřejnost stále překvapují jaký systém mají zavedený.
Příznivci vlků tvrdí, že v Evropě není historický záznam, že by vlci zabili člověka. Moc tomu nevěřím ale pokud není vlk zahnán do úzkých a pokud není křížený se zatoulaným psem (opět v přírodě k tomu prý nedochází), vlk se raději ztratí. Osobně bych přivítal aby se vlci vrátili do našich lesů, protože jednak přispějí k ozdravění zvěře, a taky trochu ukázní turisty.
Nicméně se tak nestane, protože lidi mají z vlků strach větší než sami ze sebe.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Meandra

Můj osobní názor je, že hlavně u nás je to prakticky jediný predátor, který v minulosti mohl napadat dobytek na pastvě (podobně jako mají domorodci v africe problémy se lvy) a proto byl pronásledován jako nepřítel lidí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kapka

Jak píše Vagra v první větě, zrovna Mongolové „pocházejí“ z vlka. Vlk je svým způsobem uctívaný a vidět ho přináší štěstí. Je to ale ve velkém rozporu s tím, že jsou tam vlci zároveň velmi pronásledováni a zabíjeni. Samozřejmě kvůli ochraně stád, na kterých jsou lidé životně závislí.
Měla jsem to obrovské štěstí, že jsem v Mongolsku ve volné přírodě vlčí smečku viděla, i když jen krátce. Jeli jsme na člunu po řece a oni se tam přišli nejspíš napít. Chvíli koukali, co to tam pluje, pak jim došlo, že to jsou lidi a byli fuč.
Přišlo mi, že to je matka s odrostlejšími vlčaty.
Byl to krásný zážitek. Ale přiznám se, že když jsme pak večer o kus dál tábořili, tak jsem měla zvláštní pocit. Vlky mám ráda, vím, že jsou plaší a je nesmysl, že by nás jen tak napadli, ale stejně jsem na to musela pořád myslet, že tam třeba někde blízko mohou být.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Vlk a človek sú súputníci už od čias, keď predchodca človeka zliezol zo stromu.
Vlk je vlastne lekár divočiny. Napáda hlavne choré a slabé jedince, ktoré mu nevládzu ujsť. Dokáže sa pod vedením najsilnejšieho vlka organizovať do svoriek a spoločne, premyslene a trpezlivo loviť. Hladný vlk je nebezpečný aj pre veľké zvieratá a aj pre človeka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek