JájsemRaibek

Proč má většina lidí nutnost sklánět se před rotující vrtulí helikoptéry, když tato je výš než výška člověka?

Jistě jste si všimli, že pokud někdo přichází k vrtulníku, skloní se, aby jej nezasáhl list rotoru. Přitom tento list rotoru je výše, než je výška člověka.
Proč tomu tak je?
A mimochodem dělá to i personál vybavený helmou s chráničem zraku, takže komentáře, že by mu nalítal prach či co je, jsou myslím nepodstatné.

Nejlepší odpověď
Edison

Dvě věci: Vítr a co když se rotor zastaví? Listy rotoru se prohnou a mohly by je zasáhnout. A nakonec… obyčejný reflex. A že má obsluha helmu? Víš, na co Ti je helma, když ti krkem projede ostří nebo spadne panel na hlavu?

Další odpovědi
mosoj

Už jsi byl někdy pod vrtulníkem, když rotor rotuje na volnoběžné otáčky? Sehneš se stejně jako když jdeš proti silnému větru. Jde hlavně o stabilitu chůze. V tuto dobu a v těchto místech nemá nikdo co dělat mimo mechanika. Mluvím o vrtulníku, nikoliv o vrtulníčku. Přilba je hlavně protihluková !!!! Za běžné situace se do vrtulníku nastupuje když rotor stojí. Vojáci mají svá pravidla a předpisy.

elkon

Když si tu hraješ na Raibeka, tak se neptej na takovou jednoduchou věc. Nikdy nevíš v jaké výšce jsou listy při jakých otáčkách

Pepa25

Reflex.
(a neříká se nutnost, ale nutkání)