Avatar uživatele
anonym

Proč má verpánek jen tři nohy?!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, Jikra, anonym před 4450 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ševci seděli na třínožce (stoličce) u verpánku. Verpánek byl nižší a menší stoleček, na kterém měl švec svůj „vercajk“. Net

Stoleček byl vždy vyroben z modřínového dřeva, tedy verpánu, odtud jeho jméno.
Název dřeva pochází z němčiny. Teprve od 18. století se ujalo české slovo modřín, dřín. Stejně tak doslovný překlad slova Werkbank = pracovní stolice, lavička (nejdříve z modřínu, později z jakéhokoliv dřeva).

Druhý výklad – na lavici řemeslník (zpočátku švec) seděl a pracoval. Protože lavice byla dlouhá, před sebe si odkládal drobné nářadí apod. Vpředu měla lavice jednu nohu, vzadu dvě, takže držela rovnováhu. Tuto lavici si pamatuji z dětství. Neužíval se ale pro ni název verpánek.
Druhou informaci jsem čerpala z etymologického slovníku, diplomové práce aj.

Opravdu se liší i názory jazykovědců. Záleží, zda jde o moravismus či čechismus. Třeba sifon x sodovka, sodovka x limonáda, kytka x květina atd.

Podobná lavice, kterou si pamatuji, je na fotografii. I další fotografie verpánků.

http://www.go­ogle.cz/search?q=ver­p%C3%A1nek&hl=cs&rlz=1T4­GGLL_enCZ387&prmd=im­vns&tbm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&e­i=N_49T76TK8We-waL4pC2BQ&ved­=0CFsQsAQ&biw=995&bih=638

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

nemá je to lavice na nářadí pro ševce. Verpánek není židlička, jak se v současné době všichni domnívaj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-verpanek-a-kdo-jej-pouzival

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jmhad

je to stabilnější,jako každá věc stojící o třech nohách,třeba stařík s hůlkou jako já

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Díky, Hanulko. Díky Tobě jsem zjistila, jak skvostné kousky nabízí třeba starožitnosti. Verpánek s nářadím za 28 tisíc, no je to hezké k pokoukání.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Základní předností trojnožek (např. i stativů apod.) je, že se neviklají a stojí pevně.
Jestli dobře čtu,jasná otázka je na „tři nohy“, ne na etymologii, která už byla popsána v odkazu mosoje.
Bližší v odkazu:
Doplňuji:
Malé připomenutí k rozhořčené dizkuzi:
Pokládejte jasné otázky
Pokládejte svoje otázky přesně, ale buďte i dostatečně popisní, aby ostatní pochopili na co se ptáte. Správná gramatika a psaní bez překlepů pomohou lidem najít vaše otázky. Pokud uživatelé pochopí na co se přesně ptáte, tak obdržíte kvalitnější odpovědi.
Buďte zdvořilí
Pamatujte, že Odpovědi.cz jsou různorodou společností lidí s rozdílnými názory. S každým by mělo být jed-náno s respektem. Respektování ostatních dělá komunitu lepší pro všechny.
Použtí nenávistné řeči, chvástání se a popuzování
Odpovědi.cz není místem pro ventilování osobních frustrací nebo chvastounství. Jsme komunita lidí s roz-dílnými názory, zkušenostmi a původem. Respektujte proto prosím ostatní a zdržte se popuzujících nebo ne-návistných komentářů.
P.S. To na ReHu a jmhad budete také útočit jen proto, že odpověděli k předmětu otázky?

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/T%C5%99%C­3%ADno%C5%BEka

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Přece proto, že 3 nohy = největší stabilita.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Barbakane, víc jsem se rozpovídala, protože etymologie, význam slov a úsloví souvisí s mou profesí.
Když objevím několik vysvětlení na netu, pátrám dál v tištěných zdrojích atd.

před 4450 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

Annas,jak jse si mohla dovolit napsat o etymologii,vždyt jak píše pan doktor,otázka je přeci jasnááá,tak jasnááá,až přejasnááá…:-))))))))))))))

před 4449 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Andělé, už jste mě snad poznala, že si někdy dovolím příliš, i když o třech nohách jsem se zmínila. Dvě vysvětlení jsou přece zbytečná …

před 4449 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

Annas,ještě že náš hlavní tu vše hlídá,jinak nevím,nevím,takhle si dovolovat..Jeho kárání byste si měla vzít k srdci a svou vzdělanost neukazovat,aby byla více vidět ta jeho,at ji nepřehlédneme…
Provolejme mu třikrát sláva,sláva,slá­va!!!(tj.možná málo třikrát..)

před 4449 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek