Proč má verpánek jen tři nohy?!

Nejlepší odpověď
annas

Ševci seděli na třínožce (stoličce) u verpánku. Verpánek byl nižší a menší stoleček, na kterém měl švec svůj „vercajk“. Net

Stoleček byl vždy vyroben z modřínového dřeva, tedy verpánu, odtud jeho jméno.
Název dřeva pochází z němčiny. Teprve od 18. století se ujalo české slovo modřín, dřín. Stejně tak doslovný překlad slova Werkbank = pracovní stolice, lavička (nejdříve z modřínu, později z jakéhokoliv dřeva).

Druhý výklad – na lavici řemeslník (zpočátku švec) seděl a pracoval. Protože lavice byla dlouhá, před sebe si odkládal drobné nářadí apod. Vpředu měla lavice jednu nohu, vzadu dvě, takže držela rovnováhu. Tuto lavici si pamatuji z dětství. Neužíval se ale pro ni název verpánek.
Druhou informaci jsem čerpala z etymologického slovníku, diplomové práce aj.

Opravdu se liší i názory jazykovědců. Záleží, zda jde o moravismus či čechismus. Třeba sifon x sodovka, sodovka x limonáda, kytka x květina atd.

Podobná lavice, kterou si pamatuji, je na fotografii. I další fotografie verpánků.

http://www.go­ogle.cz/search?q=ver­p%C3%A1nek&hl=cs&rlz=1T4­GGLL_enCZ387&prmd=im­vns&tbm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&e­i=N_49T76TK8We-waL4pC2BQ&ved­=0CFsQsAQ&biw=995&bih=638

Další odpovědi
hanulka11

nemá je to lavice na nářadí pro ševce. Verpánek není židlička, jak se v současné době všichni domnívaj

mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-verpanek-a-kdo-jej-pouzival

jmhad

je to stabilnější,jako každá věc stojící o třech nohách,třeba stařík s hůlkou jako já

anonym

Díky, Hanulko. Díky Tobě jsem zjistila, jak skvostné kousky nabízí třeba starožitnosti. Verpánek s nářadím za 28 tisíc, no je to hezké k pokoukání.

anonym

Základní předností trojnožek (např. i stativů apod.) je, že se neviklají a stojí pevně.
Jestli dobře čtu,jasná otázka je na „tři nohy“, ne na etymologii, která už byla popsána v odkazu mosoje.
Bližší v odkazu:
Doplňuji:
Malé připomenutí k rozhořčené dizkuzi:
Pokládejte jasné otázky
Pokládejte svoje otázky přesně, ale buďte i dostatečně popisní, aby ostatní pochopili na co se ptáte. Správná gramatika a psaní bez překlepů pomohou lidem najít vaše otázky. Pokud uživatelé pochopí na co se přesně ptáte, tak obdržíte kvalitnější odpovědi.
Buďte zdvořilí
Pamatujte, že Odpovědi.cz jsou různorodou společností lidí s rozdílnými názory. S každým by mělo být jed-náno s respektem. Respektování ostatních dělá komunitu lepší pro všechny.
Použtí nenávistné řeči, chvástání se a popuzování
Odpovědi.cz není místem pro ventilování osobních frustrací nebo chvastounství. Jsme komunita lidí s roz-dílnými názory, zkušenostmi a původem. Respektujte proto prosím ostatní a zdržte se popuzujících nebo ne-návistných komentářů.
P.S. To na ReHu a jmhad budete také útočit jen proto, že odpověděli k předmětu otázky?

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/T%C5%99%C­3%ADno%C5%BEka

ReHu

Přece proto, že 3 nohy = největší stabilita.

annas

Barbakane, víc jsem se rozpovídala, protože etymologie, význam slov a úsloví souvisí s mou profesí.
Když objevím několik vysvětlení na netu, pátrám dál v tištěných zdrojích atd.

Andělé

Annas,jak jse si mohla dovolit napsat o etymologii,vždyt jak píše pan doktor,otázka je přeci jasnááá,tak jasnááá,až přejasnááá…:-))))))))))))))

annas

Andělé, už jste mě snad poznala, že si někdy dovolím příliš, i když o třech nohách jsem se zmínila. Dvě vysvětlení jsou přece zbytečná …

Andělé

Annas,ještě že náš hlavní tu vše hlídá,jinak nevím,nevím,takhle si dovolovat..Jeho kárání byste si měla vzít k srdci a svou vzdělanost neukazovat,aby byla více vidět ta jeho,at ji nepřehlédneme…
Provolejme mu třikrát sláva,sláva,slá­va!!!(tj.možná málo třikrát..)