Lukas27

Proč ma tyden 7 dni?

Nejlepší odpověď
seraphico

Díky Sumerům. Pojmenovali sedm dní podle svých bohů, respektive nebeských těles, která měla být jejich sídlem. Proč bylo božstev, potažmo dnů právě sedm, lze vysvětlit mimo jiné tím, že Sumerové vnímali zmíněné číslo jako vysoce posvátné. V jejich tradicích existoval sedmidenní květ života i sedmero nebes, což odrážely například sedmistupňové zikkuraty a stejně členěné visuté zahrady.

Sedm dní v týdnu pak přebíraly další národy. Více infa najdeš v odkazu.

Zdroj: https://www.sto­plusjednicka.cz/proc-ma-tyden-prave-sedm-dnu-kde-se-vzala-jmena-jednotlivych-dnu

Další odpovědi
Filip84

Seraphico Ti napsal, jak to vzniklo, já to doplním:

My máme sedmidenní kalendář proto, protože sedmidenní kalendář přijalo ve 4. století před kř. let. Imperium Romanum. Zároveň sedmidenní týden používali i Israelité, protože bůh, podle prvé knihy Thory Bereshit, stvořil svět za 7 dnů, no a protože se křesťanství stalo státním náboženstvím, a protože na stejném (I. Nikajském) byly poprvé kogentně konstitutovány knihy křesťanského kánonu posvátných písem. byl přijat i israelitský výklad historie světa, eo ipso, i sedmidenní stvoření, ergo, i sedmidenní kalendář.

Sedmidenní týden však není kontinuální, jeho užívání přerušil Calendrier Républicain, francouzský revoluční kalendář, přijatý rozhodnutím Konventu 24. října 1793. Šlo o zcela nový letopočet, začínající prvním dnem République Française, tj. 22. září 1792, a to byl rok 1 (vzpomeň film Manželé z roku II). Ve Francii tento kalendář platil až do zrušení Napoleonem I. v roce 1805.

Měl desetidenní týden a každý den byl rozdělen na 10 hodin, každá hodina měla 100 minut, a každá minuta pak 100 sekund.

P. S. A týden začíná nedělí, a končí sobotou. Neděle je prvním dnem týdnu, proto Israelité mají sabat v sobotu. V německém prostředí je však zvykem začínat den pondělím, tak se to tu nějak ustálilo. To ale na faktu nic nemění.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Francouzsk%C3%BD_re­volu%C4%8Dn%C3­%AD_kalend%C3%A1%C5%99

Disraeli

Protože Bůh stvořil svět za 7 dní. Respektive za 6, ten sedmý měl padla a šel na pivo… Proto je neděla svátečním dnem. ;) A proto sa nedělá.