proč má týden 7 dní

proč má týden sedm dní

Nejlepší odpověď
Bonifác

Protože máme Gregoriánský kaledář, Který je prostě tak udělanej. Jinak vydělíte-li 365 dní (rok) 7 dny (týden) zbyde nejmenší možný zbytek. Rok má 365.2425 dní, to je zase dáno astronomicky (přírodou). Taky zkuste na Wikipedii mrknout na Gregoriánský kalendář.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/T%C3%BDden

Další odpovědi
Nuk nuk

V podstatě má pravdu Lencis, já jen doplním.

Jde více méně o tradici, která pramení z judaismu a posléze i křesťanství.
Bůh v šesti dnech stvořil svět. Sedmý den odpočíval.
Později, když vzvedl Izraelity z Egypta a dal jim Tóru,tj. desatero, zahrnul do něj i pokyn, aby ctili „sedmý den“. Pro ně jím byla sobota.
Římané měli také sedmidenní týdenní cyklus. Nejdůležitějším dnem týdne pro ně byl Diův den – den Slunce. Takto jej později převzala církev – Den Slunce (ve slovanských jazycích přejmenovaný na neděli) se stal dnem odpočinku místo soboty a v některých zemích jej tradice postupně přesunula na konec týdne, aby byl skutečně sedmý (v Římě byl první, což dodnes platí v mnoha státech).
Faktem ale zůstává sedmidenní týden.
Sedmidenní týden má ale např. i islám, tam je pro změnu dnem odpočinku pátek.

Lencis

nebo že by…
„A dokonal Bůh dne sedmého dílo své, kteréž dělal a odpočinul v den sedmý ode všeho díla svého. I požehnal Bůh dni sedmému a posvětil ho.“ Genesis