tencosepta

Proč má rok zrovna 12 měsíců?

Proč nemá třeba 24 měsíců?

Nejlepší odpověď
annas

Rok je doba, která uběhne mezi dvěma opakováními události spojené s oběhem Země kolem Slunce.
Měsíc astronomicky – oběžná doba Měsíce kolem Země; měsíc siderický doba, v níž se Měsíc objeví před stálicemi; měsíc tropický, periodický doba oběhu Měsíce od jarního bodu zpět k němu; měsíc synodický doba od jednoho novu k druhému. (PSJC)

Stejná otázka
http://www.ic­mprostejov.cz/con­tent/chytr%C3%A9-ot%C3%A1zky

Měsíc je časová jednotka v mnoha kalendářích. V našem gregoriánském kalendáři má 28 až 31 dní. Původně byl odvozený od délky synodického měsíce, který trvá asi 29,5 dne. Protože ale rok není synodickým měsícem beze zbytku dělitelný, muselo se přikročit k jeho úpravám. Rok má tedy v gregoriánském kalendáři 12 měsíců.
Gregoriánský kalendář je v současnosti celosvětově používaný systém pro počítání času. Řadí se mezi solární kalendáře. Byl zaveden v roce 1582 papežem Řehořem XIII., jednotlivé katolické země jej zaváděly postupně v následujících letech. V některých zemích byl přijat až ve 20. století.

Týden gregoriánského kalendáře má sedm dní, původně počítaných v pořadí neděle, pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota. V občanském kalendáři se však v řadě zemí světa vžilo počítání dnů v týdnu od pondělí jakožto od prvního pracovního dne. Týdny se počítají průběžné stále dál. Důsledkem toho je, že měsíce a roky nemají stále stejný počet týdnů.

Odpradávna vnímali lidé pravidelné střídání jednak světla a tmy, jednak teplejších a chladnějších období . Tyto dvě pravidelnosti se staly základem počítání času, kdy základní a nezpochybnitelnou jednotkou je den a dny se dále mohou seskupovat do větších celků.
Již nejstarší civilizace zaznamenaly periodicity stavů Slunce a Měsíce, a to vedlo ke třem systémům, podle kterých byly tvořeny kalendáře:

  • lunární, sleduje pohyby měsíce
  • solární, sleduje pohyby Slunce
  • lunisolární, sleduje pohyby Slunce i Měsíce

více v odkazu
http://sik.vse­.cz/ss/kalendar­.pdf

Podívejte se i do archivu n podobnou otázku
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-maji-jednotlive-mesice-presne-tolik-dnu-kolik-maji-2

Další odpovědi
mosoj

Co když nevím co je to synodický měsíc ? Dej sem rovnou odkaz a ušetříš si práci.
Doplňuji:
Odkaz není odpověď, ale okopírování textu ano ?
Pokud vím tak je někde v kokdexu že se má uvádět i zdroj zázračných vědomostí.

anonym

Ve škole to vysvětlili dostatečně – Google také… Vyvíjelo se to jako vše – dle slunovratů, oběhu těles ve vesmíru atp. (vše okolo času)

Měsíc je časová jednotka v mnoha kalendářích. V našem gregoriánském kalendáři má 28 až 31 dní. Původně byl odvozený od délky synodického měsíce, který trvá asi 29,5 dne. Protože ale rok není synodickým měsícem beze zbytku dělitelný, muselo se přikročit k jeho úpravám. Rok má tedy v gregoriánském kalendáři 12 měsíců.
Gregoriánský kalendář je v současnosti celosvětově používaný systém pro počítání času. Řadí se mezi solární kalendáře. Byl zaveden v roce 1582 papežem Řehořem XIII., jednotlivé katolické země jej zaváděly postupně v následujících letech. V některých zemích byl přijat až ve 20. století.
Týden gregoriánského kalendáře má sedm dní, původně počítaných v pořadí neděle, pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota. V občanském kalendáři se však v řadě zemí světa vžilo počítání dnů v týdnu od pondělí jakožto od prvního pracovního dne. Týdny se počítají průběžné stále dál. Důsledkem toho je, že měsíce a roky nemají stále stejný počet týdnů.

cochee

Matesax a annas: nebylo jednodušší dát sem jeden nebo dva odkazy namísto Ctrl-C/Ctrl-V 50 řádků textu?

annas

Od admina:
Pouhé vkládání odkazů našim uživatelům nepomůže. Od toho jsme poradna, aby její uživatelé měli co nejrychlejší a nejjednodušší odpověď od ostatních, nikoli museli pátrat v odkazech, které si mohou vygooglit sami.
Děkujeme za pochopení.
Admin

annas

Nebylo, protože je málokdo čte. Dostala jsem od adminů již dříve informaci, že samotný odkaz není odppvědí na otázku. Jednu dobu dokonce odkazy mazali. Takže se tím řídím.

Andělé

Souhlasím s Annas a navíc je to potvrzené od admina.

annas

Klikla jsem dříve. Často se stává, že když něco hledáte, nejen na tomto serveru, najdete odpověď s odkazem, ale objeví se, že stránka neexistuje. Takže odkaz nepomohl.