Boy 13

Proč má někdo více pigmentu a někdo méně?

Mám kamaráda, který má matku blondýnku bělošku a otce černovlasého bělocha a kamárd vypadá někdy, hlavně v létě jak rom (nemám nic prori romům ani dalším etnikům). Jak je to možné? Přitom u nich v rodině jsou všichni běloši. A jakto, že někomu se sama kůže opálí krásně do hněda a někdo je na sluníčku v létě 30 minut a hned se zpálí kůže a zarudne? Díky za odpovědi.

Odpovědi
Edison

Genetika. Mutace jednoho nebo více genů, nebo uplatnění genů z pradávné minulosti. Barvu kůže určují kožní barviva – melanin, karoten a hemoglobin. Melanin se tvoří ve specializovaných buňkách, melanocytech. U lidí s tmavou barvou kůže vytvářejí melanocyty více melaninu, který je tmavší než u lidí se světlou barvou kůže. Karoten, který získáváme např. z mrkve, je oranžové barvivo a ukládá se v povrchové vrstvě zvané epidermis. Hemoglobin je v kožních cévách, dodává růžový nádech.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C5%AF%C5%BE­e#Barva_lidsk%C3%A9_k%C­5%AF%C5%BEe