Fidel

Proč má každý objektiv jinak vyřezanou sluneční clonu? Jaký to má význam?

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

u dlouhych ohnisek je to „kornout“ bez vyrezu, u sirokouhlych jsou vyrezy kvuli vinetaci, tedy kdyby tam nebyly, v obraze by byly videt cerne rohy, nebo-li kousky slunecni clony…

zadna slunecni clona nema vyrezy kvuli vzhledu:)

u zakladnich levnych plastovych objektivu, kterym se pri ostreni otaci predni clen, by byla vyrezana slunecni nesmyslem…

proto je dobre na extra kratke objektivy montovat „slim“ verze sroubovacich filtru, rovnez kvuli vinetaci

www: clona neni filtr, clona je uvnitr objektivu a podle miry zacloneni je vysledny snimek s ruznou hloubkou ostrosti

Další odpovědi
Hlada

Prvotně kvůli vinětaci. Nejspíš ale také estetika bude hrát svou roli.

mosoj

Rozměry a tvar sluneční clony jsou spočítané podle danného skla,proto jsou prakticky u každého objektivu přidané(některé jsou společné
pro více podobných ohnisek).
Ty vykrajované jsou u širokých skel s předním neotáčejícím se členem.

Ty co se prodávají na Aukru,ty „vykrojené univ.“ se otáčí i připevněné.

www

Objektiv je čočka, případně jejich sestava.
Clona je pak další zařízení, případně upravený povrch čočky, nazývá se ale filtr.
Přiznám se, že nějak nerozumím otázce a přitom rád fotím 😉.