Kelt

Proč má jedna píseň stejný text, ale několik nápěvů – melodií?

Zjistil jsem, když jsem poslouchal nějaké skladby, že stejný text má různé nápěvy, prostě hudba se liší. A při hledání na Youtube jsem našel opět jinou verzi. Neměla by existovat jediná verze? Děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

A proč by nemohla mít? Máme přece svobodu kreativity. Existuje řada písničkářů, jejichž některé „originály“ stály za prd, dokud je někdo umně nepředělal. Teprve potom z nich byly hity. Kdybychom se do toho snažili – nedejbože legislativně – zasahovat a nařizovat, že „má“ existovat jedna verze, přišli bychom o spoustu nápaditých a efektivních předělávek písní, které jsou v originále nudné, unylé, „bez života“…

Další odpovědi
lejdy.můn

Mrkni sem http://secondhan­dsongs.com/sta­tistics a projeď si zepár svých oblíbených písniček z toho „Top 100“ žebříčku nejčastěji předělávaných songů

Když pominu ten fakt, že možná budeš sám překvapený, že verze, kterou jsi celý život považoval za originál, nejen že originálem není, ale že se navíc jedná třeba už o xtý cover v pořadí,… tak dám i krk za to, že nejednou dáš quentosovi za pravdu, že „původní“ nemusí automaticky znamenat „nejlepší“ a že takový menší (větší) přizpůsobení k „obrazu svýmu“ může někdy písničce jenom prospět a vrátit jí zpět zašlou slávu (kterou možná nikdy ani nezažila 😉

Souhlasím s tebou, že určitý pořádek by v tom předělávání zachován být měl, ale mně osobně úplně stačí takový drobný ‚detail‘, a to ten, že původní interpret (autor hudby/textu) dal k tomu konkrétnímu coveru svolení. Je to jako by řekl: „Děláš to sice jinak než jsem to dělal já, ale líbí se mi to, je to v pohodě, nemám s tím problém.“

…a když s tím nemá problém tatíček skladby, proč bych ho měla mít já? 😉
Maximálně se může stát, že se mi ta nová verze nebude líbit, ale to už ASI JE můj problém. 🙂