quentos

Proč má člověk odpovědnost / problém / starosti právě „na bedrech“?

Bedra jsou oblastí, kde se připojují dolní končetiny k tělu. Copak se tam někdy něco nosí, kromě sukně? Jak toto spojení vzniklo?

Nejlepší odpověď
barnajka

Nevím, jen tipuju – ale osobně bych hledala spojitost s mytickým obrem Atlasem, který na své šíji musel držet nebeskou klenbu. Taková klenba..to JE přece docela tíííha! Co myslíš? Já vážně jenom dedukuju a spekuluju :) Ty bedra mi tam moc nesedí, ale aspoň smysl to dává :)

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­tl%C3%A1s_%28my­tologie%29

Další odpovědi
tom004

Beru to tak,že když zvedám ze země břemeno,tak ho zvedám ze dřepu,s rovnými zády.Z předklo­nu,bych si mohl poškodit páteř.A při tom zvedání,„leží“ největší váha,při přechodu ze dřepu do stoje,právě na bedrech.To spojení je pevnější,než ohnutá páteř.Možná,že to je i ten důvod,že se potom to „nošení na bedrech“, začalo používat pro starosti,problé­my,ap.,které musíme řešit.

dědapetr

Proto že veškerá váha kterou zvedáme a nebo neseme spočívá právě na bederním svalstvu a páteři.

Hlada

Mně toto vysvětloval lékař, když jsem si před léty udělal hexnšus bez nějaké výrazné námahy. Asi to z lékařského hlediska nepopíšu přesně, ale principiálně jde o to, že oblastí bederní páteře probíhají nervy, které reagují na stres, způsobují tam zatuhnutí svalstva, které znemožní správný pohyb obratlů a to bolí. Z toho pak prý vzniklo toto slovní spojení.