Kepler

Proč má britská libra značku „£“? Jaký je původ?

https://pixaba­y.com/cs/banka-bankovnictv%C3%AD-bankovka-15616/

Nejlepší odpověď
annas

„Latinský název pro "libru“ je libra . Ł nebo Ł je stylizované písmeno písmena L , zkratka pro psaní libry

Váhová libra je pak zkrácena na " lb ".

Až do sedmdesátých let, zejména na psacích strojích nebo klávesnicích bez symbolu „£“, bylo běžné psát „L“ namísto „£“.

https://simple­.wikipedia.or­g/wiki/Pound_ster­ling

--
Historie britské libry.
https://cs.id-forex.com/curren­cies-british-pound-sterling

Přeneseně se uvádí název mincí libra = hvězda souhvězdí, zřejmě proto, že byly na mincích hvězdy.
--

V souladu s diskuzí doplňuji ještě odkaz na původ názvu libry, i když v dotazu šlo o značku.

https://regina­.rozhlas.cz/va­hy-ii-7372642

Libra hmotnost – libra měna – Libra – souhvězdí – Váhy

"Souhvězdí – nejspíš tu nejde o žádné konkrétní váhy, seskupení hvězd ve Vahách ostatně ani tvar vah nemá. Pravděpodobně Váhy své jméno ve starém Egyptě, Číně a Indii a potom ve starém Římě získaly proto, že Slunce do tohoto znamení vstupuje v období podzimní rovnodennosti, v době, kdy noc a den jsou na pomyslných miskách pomyslných vah stejně dlouhé, tedy těžké.

Naši dávní předkové přejali slovo váha od předků dnešních Němců. Ve středohornoněmčině bylo slovo waga, kterým se označovaly váhy a závaží. Toto staré slovo snad souvisí s dnešním německým slovesem bewegen, tedy hýbat. Váhy byly nástroj, jehož součásti se hýbaly, a jejich uklidněním, znehybněním se zjistila váha, tedy jak se dnes odborně říká hmotnost nějakého předmětu

Latinsky se souhvězdí Váhy jmenuje Libra, což je slovo, které má v latině význam váhy, ale bylo to současně i pojmenování váhové jednotky.

A libru dnes známe také jako pojmenování britské měny, což vzniklo tak, že tolik a tolik mincí vážilo jednu libru, takže tolik a tolik mincí bylo jedna libra.."

Další odpovědi
marci1

Jedná se o symbol £ , který je ozdobným písmem „L“ ( libra ).

https://english­.stackexchange­.com/question­s/121266/why-is-pound-of-weight-abbreviated-lb

Kepler

annas: jelikož se zajímám o astronomii, vím, že Libra je latinský název pro souhvězdí Vah, nikoliv pro libru. Má to nějakou souvislost?

annas

Ptal jste se na psaní značiky, ale doplnila jsem i odkaz na etymologii.

Zzřejmě jste nerozklikl odkaz, v němž je uvedené, že libra = hvězda. Proto na miníchc byly i původně hvězdy.

annas

Jenže libra – také váhová jednotka, to odpovídá i souhvězdí Váhy,

https://regina­.rozhlas.cz/va­hy-ii-7372642

„A libru dnes známe také jako pojmenování britské měny, což vzniklo tak, že tolik a tolik mincí vážilo jednu libru, takže tolik a tolik mincí bylo jedna libra..“

I když se pak hvězda objevila na penězích. samozřejmě peneseěn, zjednodušeně.

cochee

No nevím, annas. Ten článek na id-forex je evidentně přeložen nějakým automatem z ruštiny, velmi nekvalitně. Jeho tvrzení, že libra = hvězda je velmi sporné a to se vyjadřuju mírně. Osobně jsem nikde nenašel jiné potvrzení významu slova libra = hvězda. (Hvězda latinsky: stella, sidus anebo aster.)

Kepler

Dobrá, jako váhovou jednotku to beru. Ale že libra = hvězda je nesmysl. On celý ten automatický překlad v odkazu je zmatený. Hvězda je latinsky stella nebo astra.

annas

Vím, že hvězda se řekne jinak. Ale brala jsem to přeneseně, protože mince měla 4 hvězdy, takže ji tak nazývali zkráceně. Zářila, když byla celá ze stříbra.

Beru podle češtiny, že někeré významy jsou také vzdálené od původních.

Ale jinak jsem původ všech „liber“ vysvětlila.