dust8

Proč má bohyně srdce, rodiny a domova za symbol oheň a krb a osel? Je to nějak provázané?

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hesti%C3%A1

Nejlepší odpověď
annas

Bohyně Hestia
“Prvorozená dcera Krona a Rheii. Hestia byla patronka domova, klidného rodinného života a planoucího krbu. Srdce se stalo symbolem lásky,.

Protože v každém domě byl oltář, kde neustále hořel oheň (Estie v překladu ohniště, odtud jméno bohyně Hestia), nebyly této bohyni zasvěcován zvláštní chrámy. Všechny obětní obřady začínaly obětí pro Hestii a ostatní domácí bohy. Byla tak krásná, že ji chtěl svést nejenom Poseidon, ale i krásný Apollon. V prostředku města stál tzv. Pupek města. To byl název pro velké společné ohniště. Toto ohniště nikdy nevyhaslo. Své místo v Olympské dvanáctce přenechala Dionýsovi.”

http://www.pos­tavy.cz/hesti­a/

Proč osel?:
Dovíte se z mytologeie. “Hestia přísahala na Diovu hlavu, že zůstane navždy pannou, a odmítla tak nabídky k sňatku i od Poseidona a Apollóna. Její věrnost slibu cudnosti dokládá skutečnost, že o ní neexistuje žádná pikantní historka. Je to ostatně pochopitelné, protože nikdy neopustila domov.

Odmítnutím všech milostných návrhů se Hestii povedlo zachovat v sídle bohů na Olympu mír. Při jedné příležitosti, když se konala jakási slavnost pod širým nebem a všichni přítomní bozi usnuli, se ji pokusil znásilnit opilý Priapos.
Naštěstí v tom okamžiku zahýkal osel a Hestia se probudila. Když zjistila, o co se Priapos snaží, vykřikla tak hlasitě, že Priapos v hrůze uprchl.” Atd.

http://www.ve­nusanka.cz/in­dex.php?page=vi­ewclanek&sekce=svet_o­kolo_nas&idcl=2223