JájsemRaibek

Proč má baterie-akumulátor v mobilu tři vývody?

Je mi jasné, že dva vývody jsou plus a mínus. Co však ten třetí vývod?
Nebo je to jako zdroj u počítače? 5V a 12V, takže v mobilu je to třeba 3V a 1,5V? Těch 1,5V pro některé součástky a 3V pro jiné?

Nejlepší odpověď
anonym

Typické zapojení baterie do mobilního telefonu je uvedeno na stránce: www.battex.info . Pokud má baterie 3 kontakty, tak dva kontakty jsou na + a – baterie a třetí je vývod termistoru – většinou označen na baterii jako „T“. Vývod je zapojen proti mínusu baterie. Většina baterií do mobilních telefonů má hodnotu 10 kOhmů. Takže pokud není dotek na kontaktu od termistoru telefon indikuje hodnotu „nekonečno“, takže ji „vidí“ jako baterii silně „podmraženou“, takže nedovolí nabíjení. Uvnitř je termistor typu NTC ( se vzrůstající teplotou klesá hodnota rezistence).

Další odpovědi
mosoj

Ten třetí kontakt je stejně spojen s jedním těch dvou. Budu věřit barbakanovi že s – pólem, ale je to v podstatě jedno. Hledat to nebudu.

Takto to mají všechny nabíjecí baterie, třeba i u ručního nářadí.
V tom třetím vývodu , který je zřejmě spojen s – pólem je zařazen termistor sloužící k tepelné ochraně baterie při nabíjení, případně ještě odpor omezující nabíjecí ´proud.
Z tohoto tedy vyplývá že přes ten třetí vývod se baterie nabíjí a vybíjí se přes ty ostatní dva nijak omezované vývody + a – . .

http://www.bat­tex.info/herme­ticke-akumulatory/baterie-sestavene-z-hermetickych-akumulatoru-nejcastejsi-zapojeni/typicka-zapojeni-ochrannych-a-ridicich-obvodu-akumulatorovych-baterii/baterie-do-akumulatoroveho-naradi

Tak to opravdu jde na ten – pól a místo termistoru se používá termostat. Baterie se zahřeje, termostat vypne nabíjení a po vychladnutí opět sepne nabíjení.

vlasecc

Zdravím, Raibeku,
výrobci mobilů si odedávna hlídají ke svým vyrobeným mobilům i napájecí a nabíjecí jednotku!
A aby si mohl člověk pořídit třeba náhradní nabíjecí adaptér nebo novou baterii, dotyčná firma chce, aby si koupil znovu tu jejich nabíječku nebo baterii. Použití jiné nabíječky či baterie tak bývá často nemožné.
Vzájemnost nabíječky anebo baterie s daným mobilem je zajišťována a kontrolována právě tím dalším el. obvodem, který je řešen buď třetím kontaktem a tzv nulou (či mínus kontaktem mobilu, často i plusem v mobilu) nebo má nabíječka či baterie anebo sám mobil i čtyři anebo i pět kontaktů. Těmi právě tečou informace z mobilu a také do mobilu, zda je použita „ta pravá“ baterie či nabíječka. U mnohých mobilů má taky „ta pravá“ baterie uvnitř sebe vložen vyhodnocovací čip, který mobilu hlásí, zda je baterie nabitá, případně nakolik je nabitá či vybitá. Součástí služby takového čipu je i jinak nezávislá informace, zda je baterie (příp. nabíječka) ta pravá pro daný model mobilního telefonu. V současné době tyto čipy ještě navíc zajišťují i bezpečnost mobilu proti krádeži. A tak těch kontaktů může být na baterii, na nabíječce i v mobilu více, nejen ty tři, jak má tvůj mobil. Napájení mobilu tedy jakkoliv něčím jiným – je vpodstatě nemožné. Alespoň u drtivé většiny mobilů všech značek!!
Vlastík

mzm

Zrovna u mobilů a trochu chytřejších zařízení bych prostý vývod z termistoru nečekal. Schema ze zmiňovaných stránek bych přiřadil spíš pro napájení NiMH pro nářadí, než pro telefony. Každá baterka do mobilu má v sobě nějakou hlídací elektroniku a třetí vývod bych tipoval na nějaký sofistikovanější signál jak termistor, vsadil bych na nějakou sériovku (I2C nebo něco takového). Zvlášť pokud dnešní baterky na sobě mají NFC senzor. Navíc pokud se dobře dívám, tak baterky do mobilů mají více méně vývody 4 (asi právě kvůli tomu NFC).