nyjono

Proč lidi v případě souhlasu nebo potvrzení nepíší OK ale OKI?

Dík. Vrtá mi to hlavou 😁

Nejlepší odpověď
annas

V anglickém zdroji se uvádí. Zřejmě je to subjektivní, rozšířilo se.

Buď řeknu „ok“ nebo „okie“.

"Výraz „Ok“ se mi zdá příliš chladný a jasný. Kdykoli napíšu „ok“, obvykle to znamená, že jsem na tebe buď naštvaná, nesouhlasím s tebou, nemám tě rád nebo unavená. Dává jinému člověku náznak, že se něco děje. To je pro mě a mnoho mých přátel shodné.

.Mnoho dospělých, s nimiž chatuji, jako můj rodič, prarodiče, učitelé atd. mají tendenci říkat „ok“ nebo jen „k“. Když jsem se jich zeptal, jestli se něco pokazilo, řeknou, že nic. . Říkají mi, že píšou „ok“ nebo „k“, protože je jednodušší a rychlejší psát než „okay“.

Říkám „okie“, protože se mi líbí, jak to zní. Zní to čistěji a má také šťastnější vibrace, když to řeknete nebo slyšíte. Ale nemyslím si, že to lidé říkají jen záměrně, možná si myslí, že to zní hezky, proto to říkají."

https://www.qu­ora.com/Why-do-people-say-Oki-instead-of-Ok-when-texting#MoreAnswers

Další odpovědi
aliendrone

Nejen píší, oni dokonce tak mluví. Už jsem to slyšel nejednou, taktéž četl. Možná prostě jen napíší, co slyší. Je to na hlavu, vím. Zkratku použít je v pořádku (tak, aby byl jasný její význam), ale tohle je v rozporu s původním smyslem zkracování (prodlužování zkratky), takže je to zkrátka záhada stejná, jako proč kdysi haranti sbírali „céčka“. ;) :)

Gonfaloniér

Protože výslovnost je z aj „oukej“ nebo „okej,“ proto je zkratka ok, oky nebo oki (s měkým i je to populární hl. v česku, kdy to někteří dokonce vyslovují, jak se to píše, totiž „oki“ anebo „okej“).

To přidané „i“ znamená „ej“ (ok-y, ok-i = ok-ej).

Oky je prostě zkratka okay (což je v podstatě taky něco jako zkratka, takže je to zkratka zkratky :D ) a u nás je v oblibě oki s měkým „i,“ ale význam zůstává stejný.

zjentek

Kteří lidé? Ti, kteří chtějí souhlas vyjádřit, nebo ti, kteří ještě vidí svět růžový anebo bleděmodrý?

dubraro

1/ Samotný původ písmen OK jako potvrzení či souhlasu je nejasný, existuje několik teorií o vzniku zkratky.
2/ Jedna z těch teorií říká, že pochází z indiánského jazyka, kde spojení „tak je“ se říkalo oke nebo oki.
3/ Podívej se na polohu těch písmen na klávesnici, na prťavé klávesnici mobilu je snadné se uklepnout.
4/ Prostě to tak někdy někdo napsal nebo řekl a ostatním se to zalíbilo.

ivzez

Lidé v případě souhlasu píší OK.
(Oki vidím prvně.)

anonym

Je to snaha předevšim u něžného pohlaví přetvořit „OK“ do jakési zdrobnělé formy, nevím snad se ženám zdrobněliny lépe vyslovují, kdo ví.

úplně bych ty co tak píší a dokonce hovoří, neosuzova, jazyk se vyvýjí a původní smysl OK je konec konců také úplně jiný. Původní význam byl tuším „zero killed“ tedy nikoliv OK ale 0K .-) a britští letci tak zřejmě po přistání při vyplňování formulářů klasifikovali úspěšnou misi při, které nikdo z nich nepadl. Dnešní nadužívání je přiznejme si hodně mimo původní význam tak jako tak 🙂.

Dochy

A nemůže to být z anglického familiárního mluveného [ouki douki]?

Mc Merkurion

… nevim, já většinou píšu „JO“ …

Paclik

Píši OKI vyslovuji OuKI

anonym

ve vývoji jazyka se hodně projevuje obyčejná snaha se odlyšit od ostatních a přitom zachovat srozumitelnost. Tohle by mohla být další taková odlišovací vlna, která zase přejde 🙂

ivzez

OdlYšovat, vyvÝjet, Vy už to OKi nepotřebujete…

anonym

jak se vám mimochodem líbilo to „odlyšit“ … mě moc, krásně se to odlyšuje 🙂

anonym

no ale na druhou stranu, abych byl fér. V češtině se to „ok“ prostě vyslovuje blbě a rozumím tomu, že někomu může připadat lepší ta dvě písmena protáhnout ještě o libozvučné -i než to vyslovovat jako „oukej“, .. nezní to v české větě až tak přiblbě jako nucená anglická výslovnost.

nyjono

zjentek, nevím, píší mi to 2 lidi, kteří se neznají a jsou ze zcela jiného prostředí.
Proto se ptám.

zjentek

Jde o to prostředí ;)

Gonfaloniér

i já to tak píšu a píše to tak hodně lidí (zvyk, a líbí se mi to).

nyjono

🙂
Jen, je trochu ironické, že zkratka zkratky OKI je delší než OK 😁 😁